This Week in Turkey (147): with Sinan Ülgen on Turkey’s motion to deploy troops to Libya

This Week in Turkey‘s guest was Sinan Ülgen, who is a visiting scholar at Carnegie Europe in Brussels, chairman of the Istanbul-based think tank EDAM -The Centre for Economics and Foreign Policy Studies – and a former diplomat. 

Mr. Ülgen provided insight on the motion to deploy troops to Libya that was approved by the Turkish parliament on January 2. He assessed Turkish interests in the region, the risks of sending military aid to Libya and the potential conflicts in foreign policy it may lead to. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar