ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın savaş yetkilerini kısıtlayan tasarıyı onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın İran ile savaşmaya yönelik etki alanını sınırlandıran tasarıyı onayladı. Tasarı, ABD’nin bir suikast ile İranlı komutan Kasım Süleymani’yi öldürmesiyle gündeme taşınmıştı.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi üzerine, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a karşı ileride alabileceği savaşa yönelik kararların önüne geçmek için sunulan karar tasarısını oyladı. Tasarı, 194’e karşı 224 oyla kabul edildi.

Tasarıda, Donald Trump’ın Kongre’yi bilgilendirmeden ve iznini almadan İran’a karşı kullanacağı askeri yetkilerinin kısıtlanması istendiği yazıyor. ABD başkanının askeri güç kullanmak istemesi durumunda Amerikan kamuoyuna kapsamlı bir açıklama yapma yükümlülüğü olduğu belirtilen tasarıda, Trump’tan, “İran tarafından acil bir askeri tehdit olmadığı ve Kongre’den izin alınmadığı sürece bu ülke ile girdiği tüm askeri çatışmalara son vermesi” isteniyor.

Demokratlar, karar tasarısının içeriği ve kabul edilmesinden duyulan memnuniyet konusunda hemfikir. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Angel, Amerikan başkanının herhangi bir saldırıdan sonra Kongre’ye bahane niteliğinde argümanlar sunmaktansa, bu kararı almadan önce argümanlarını ve mantıklı açıklamalarını paylaşması gerektiğini söyleyerek tasarıyı savundu. Angel’ın yorumu, Trump’ın İran’a yönelik davranışını fevri ve tehlikeli bulan Demokratlar’ın ve Temsilciler Meclisi’nde onaylanan tasarının da ana argümanını oluşturuyor.

Cumhuriyetçiler ise bu kararın boş bir politik manevra olduğunu ve Demokratlar’ın Amerika’nın düşmanlarının safındaymış gibi hareket ettiğini söylüyor. Tasarının onaylanmasından sonra konuşan Cumhuriyetçi Mike McCaul, bu kritik dönemde Demokratlar’ın, ABD başkanını desteklemek yerine Amerikalılar’ı bölmeye yönelik davrandığını belirtti.

Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da da benzer bir tasarı oylamaya sunulacak. Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olması sebebiyle çok büyük bir ihtimalle reddedilecek olan tasarı, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarı ile birlikte resmi bir hüküm taşımaktan öte, Amerikan başkanına güçlü bir mesaj yollanması olarak değerlendiriliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar