This Week in Turkey (149): with Can Candan on the state of freedom of expression 4 years after the Academics for Peace petition

This Week in Turkey‘s guest was Can Candan. Can Candan is a faculty member at Boğaziçi University’s Department of Western Languages and Literature. He is also a documentary filmmaker and an Academic for Peace. Mr. Candan assessed the stated of freedom of speech in Turkey, 4 years after the Academics for Peace petition. He furthermore evaluated freedom of speech within the sphere of documentary cinema, particularly referring to the censorship scandals at film festivals and the persecution of documentary filmmakers. Mr. Candan suggested ways of rendering the struggle against this type of oppression into a wider political fight, concerning all citizens of this country.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar