Tunceli’de 13 gündür haber alınamayan Gülistan Doku için basın açıklaması: “Etkili bir soruşturma yürütülsün, kamuoyu aydınlatılsın”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tunceli’de, 21 yaşındaki Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 13 gündür haber alınamıyor. Kentteki STK’lar, siyasi partiler ve öğrenciler Doku için ortak basın açıklaması düzenledi. Tunceli Valiliği’nin yasağı nedeniyle yapılması planlanan miting yerine, Seyit Rıza Meydanı’ndaki basın açıklamasında konuşan HDP Tunceli İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, “Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüz, istismar vakalarında, kent tarihimizde görülmemiş düzeyde bir artışla karşı karşıyayız” dedi. 

Tunceli Valiliği’nin kentte yapılacak olan etkinliklerle ilgili yasaklama kararının ardından bugün yapılması planlanan miting yerine, Seyit Rıza Meydanı’nda “Dersim Emek ve Demokrasi Platformu Güçleri” adına ortak basın açıklaması yapıldı. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ve öğrencilerin de katıldığı basın açıklamasında konuşan HDP Tunceli İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, “Türkiye’de her geçen gün artan çocuklarımıza yönelik istismar vakaları, istismarcılara af getirme anlayışının ve cezasızlık politikalarının bir sonucudur. İlimizde son beş ayda açığa çıkan dört ayrı istismar vakası da bu kara tablonun bir özetidir” dedi. 

Yeşil, istismar vakalarının münferit olmaktan çıkıp sistematik hale geldiğini ve bunun da failleri cesaretlendirdiğini belirterek şöyle konuştu: “Bu durumun en somut örneğini bugün yine Pertek’te yaşamaktayız. Pertek’te açığa çıkan ve mağdur sayısının 15’i bulabileceği iddia edilen nitelikli cinsel istismar olayını öfkeyle takip ediyoruz. Bu davada bazı kamu çalışanlarının da adı geçmektedir. Ancak dosyaya getirilen gizlilik kararı nedeniyle dava hakkında yeterli bilgiye ulaşamıyoruz. Bu ve benzeri davalara getirilen gizlilik kararlarını doğru bulmamakla beraber bu kararların mağdurdan çok failleri koruduğunu düşünüyoruz. Kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçların yargılamalarının mağduru koruyacak şekilde ve suçluları halktan ve kadınlardan kaçırmayacak, gizlemeyecek özellikte yapılmasını ve yargılamanın kadın ve çocuk hakları örgütlerine açılmasını talep ediyoruz. İstismarın aklanmasına izin vermeyeceğiz!”

“Gülistan için etkili soruşturma yürütülsün”

Yeşil, 5 Ocak gününden bu yana kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku için kaygılı bir bekleyiş içinde olduklarını söyledi. Somut bilgilerin çok kısıtlı olduğunu belirten Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimizin istediği etkili bir soruşturma yürütülmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve intihar ettiyse dahi onu intihara neyin sürüklediğinin anlaşılması ve bununla hesaplaşılmasıdır. Maalesef ki bugün, tacize, istismara, tecavüze ve benzeri olaylara maruz kalıp intihara sürüklenen ya da üstüne gidilemeyip adli mercilere taşınmadan kapatılan o kadar çok olay var ki! Bunların birçoğu üniversite öğrencisi olup, kamu çalışanlarının mevkisel ve maddi güçlerini de kullanarak kadın arkadaşlarımızın duygularını istismar etmesinden doğan olaylardır.”

Kadınların cezasızlık politikaları, tehdit ve çoğu zaman zanlının değil mağdurun teşhir edilmesinden dolayı hukuksal süreçte ciddi mağduriyetler yaşadıklarını vurgulayan Yeşil, “Kurumlarımıza başvuran ya da iletilen olaylarda birçok kadın arkadaşımız, aile ve toplum baskısından, hukuka güvenlerinin zedelenmesinden ve daha da fazla mağdur olmak istememesinden dolayı adli mercilere dahi başvurmadan olayın üstünü kapatmayı seçiyor” dedi.

“İstismarcılara yükseltilen sesin yasakla bastırılmasını kabul etmiyoruz”

Tacize, tecavüze, istismara ve tehditlere karşı yetkili kurumların üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Yeşil, “Devletin mülki amirlerinin bu tür durumlardaki asli görevi, soruşturmaların şeffaf yürütülmesini sağlayıp, kamuoyunu bilgilendirmektir. Maalesef dün ilimizde valilik tarafından 15 günlük eylem etkinlik yasağı getirildi. Halkın tepkisinin demokratik yollarla açığa vurulması engellendi. Demokratik tepkiler anayasada güvence altına alınmıştır. Her ne gerekçe ile olursa olsun, ilimizde çokça taciz, istismar kayıp haberlerinin art arda geldiği bu günlerde, halkımızın istismarcılara, tacizcilere, tecavüzcülere karşı yükselttiği bu sesin yasaklarla bastırılmasını kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus