Avrupa Birliği’nden yapay zekâ atılımı: 2030 yılına kadar en az 200 milyar euro yatırım yapılacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Avrupa Birliği’nin (AB) uygulayacağı yeni dijital stratejiler belli oldu. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, AB’nin yapay zekâ kullanımına ilişkin yeni planlarını açıkladı. Buna göre, bu alana yılda en az 20 milyar euro yatırım yapılacak.

Yapay zekâ teknolojisinin halihazırda sağlık, tarım ve ısınma gibi farklı alanlarda kullanıldığını belirten Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hedeflerinin bu teknolojiyi güvenlik ve ulaşım gibi sektörlere de taşıyarak büyütmek olduğunu belirtti. AB bu yeni düzenlemelerle, Avrupa kıtasındaki çeşitli sektörlere ilişkin bütün verileri, Avrupa tarafından kontrol edilecek yapay zekâ destekli veri tabanlarında bir araya getirmeyi planlıyor. Güncel olarak bu verilerin yaklaşık yüzde 80’i, Avrupa menşeli olmayan veri şirketlerinde veya mobil veri alanlarında depolanıyor. 

Avrupa Komisyonu, yeni yapay zekâ ve veri sistemleri için yasa taslağının tamamlanmasıyla senelik 20 milyar euroluk bir yatırım çekmeyi planlıyor. Bu yatırımların 2030 yılına kadar sabit bir şekilde devam ettirilmesi ve toplam yatırımın 200 milyar euroya ulaşması bekleniyor.

AB, bu yeni yatırımlar çerçevesinde teknoloji ve yapay zekâ kullanımı gibi alanlarda ABD ve Çin’le rekabet etmeyi planlıyor. Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü’nün son verilerine göre, Amerika ve Çin kökenli teknoloji firmaları dünyada yapay zekây ile ilgili patentlerin yüzde 85’ini elinde tutuyor. AB, bu yatırımlarla birlikte Avrupa menşeli teknoloji firmalarını global anlamda da desteklemeyi hedefliyor.

2016 yılından bu yana AB tarafından yapay zekâya yapılan yatırımların hacmi yıllık 3.2 milyar euroydu. Yapay zekâ konusunda atılacak yeni adımların ekonomi ve iş sektörüne de olumlu yansıyacağını söyleyen Ursula von der Leyen, yapay zekâ alanında Avrupa’ya hız kazandırırken aynı zamanda Avrupa ekonomisini de güçlendirmek istediklerini belirtti.

Avrupa Komisyonu yeni açıklanan bu stratejiyi üç ay içinde bir yasa tasarısına dönüştürecek. AB üyesi ülkeler tarafından oylandıktan sonra Avrupa Parlamentosu’na sunulacak olan tasarı, buradan da geçmesi durumunda, resmi bir AB yasası olarak kabul edilecek. 

Endişeler ve tartışmalar

Teknoloji uzmanları ve çeşitli aktivist grupların yanı sıra, AB ülkeleri içinden üst düzey bazı isimler ise yapay zekâ içinde kullanılacak yüz tanıma teknolojisinin hak ihlallerine sebep olabileceği konusunda endişeli. Basın toplantısında yapay zekâ kullanımı konusundaki soru işaretlerine de değinen von der Leyen, “Yapay zekâ insanlara hizmet etmeli ve bu doğrultuda insan haklarıyla uyumlu olmalı. Bu sebeple kritik noktadaki kararları insanların alması gerektiğini düşünüyoruz. Yapay zekâ çok büyük risk barındırıyor. Bu sebeple ortak pazarda kullanılmadan önce yapay zekâ uygulamalarının önemli testlerden geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yapay zekâ kullanımının AB iklim hedeflerine olan katkısına da dikkat çeken von der Leyen, bunun yanı sıra yapay zekâ kullanımında cinsiyet eşitliğinin de önemseneceğini kaydetti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus