ABD Başkanı Trump’ın başkanlık seçimi sürecindeki danışmanı Roger Stone, 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016’daki seçim kampanyası döneminde danışmanlığını yapan ve kampanya sürecindeki önemli isimlerden biri olarak öne çıkan Roger Stone, Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili görülen dava kapsamında 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 ile 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması beklenen Stone’un aldığı bu ceza, ABD’de tartışma konusu oldu.

Roger Stone, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 2019 yılının Ocak ayında gözaltına alınmıştı. Stone iddianamede, Trump’ın 2016 yılındaki rakibi Hillary Clinton’ın kampanyasına ait ele geçirilen ve Wikileaks tarafından yayımlanan e-posta yazışmalarıyla ilgili suçlanıyordu. Savcı Mueller, Wikileaks’te yayımlanan e-posta yazışmalarının Stone’un bilgisi dahilinde olduğunu öne sürmüştü. Roger Stone, başkent Vaşington’daki Federal Mahkeme’de görülen davada, “Kongre’ye yalan söylemek”, “belgelerde değişiklik yapmak” ve “adaleti engellemek” gibi yedi ayrı suçtan yargılandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan yakın dostu ve eski başdanışmanı için çok sayıda destek açıklaması yaparak Stone’un adının temize çıkacağına inandığını belirtmişti. Geçen hafta Stone için 7 ile 9 yıl arasında bir hapis cezasının uygun olacağının açıklanması üzerine Trump, savcıların bu talebini Twitter üzerinden sert bir dille eleştirmişti.

Karara itiraz hakkı bulunan Stone, hapis cezasının yanında 250 saatlik kamu hizmeti ve 20 bin dolar para cezasına da çarptırıldı. Stone’un avukatları ise karar açıklandıktan sonra “jürinin görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla yeni bir yargılama talep etti. Stone, bu yeni yargılama sonuçlanana kadar hapse girmeyecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus