ABD Başkanı Trump’ın başkanlık seçimi sürecindeki danışmanı Roger Stone, 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016’daki seçim kampanyası döneminde danışmanlığını yapan ve kampanya sürecindeki önemli isimlerden biri olarak öne çıkan Roger Stone, Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili görülen dava kapsamında 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 ile 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması beklenen Stone’un aldığı bu ceza, ABD’de tartışma konusu oldu.

Roger Stone, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 2019 yılının Ocak ayında gözaltına alınmıştı. Stone iddianamede, Trump’ın 2016 yılındaki rakibi Hillary Clinton’ın kampanyasına ait ele geçirilen ve Wikileaks tarafından yayımlanan e-posta yazışmalarıyla ilgili suçlanıyordu. Savcı Mueller, Wikileaks’te yayımlanan e-posta yazışmalarının Stone’un bilgisi dahilinde olduğunu öne sürmüştü. Roger Stone, başkent Vaşington’daki Federal Mahkeme’de görülen davada, “Kongre’ye yalan söylemek”, “belgelerde değişiklik yapmak” ve “adaleti engellemek” gibi yedi ayrı suçtan yargılandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan yakın dostu ve eski başdanışmanı için çok sayıda destek açıklaması yaparak Stone’un adının temize çıkacağına inandığını belirtmişti. Geçen hafta Stone için 7 ile 9 yıl arasında bir hapis cezasının uygun olacağının açıklanması üzerine Trump, savcıların bu talebini Twitter üzerinden sert bir dille eleştirmişti.

Karara itiraz hakkı bulunan Stone, hapis cezasının yanında 250 saatlik kamu hizmeti ve 20 bin dolar para cezasına da çarptırıldı. Stone’un avukatları ise karar açıklandıktan sonra “jürinin görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla yeni bir yargılama talep etti. Stone, bu yeni yargılama sonuçlanana kadar hapse girmeyecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar