Emek Haberleri (55): İş bırakan sağlık çalışanları, sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçilerin grevi, direnişçi kadın işçilere Tunç Soyer desteği

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi sağlık çalışanları iş bıraktı

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri, dört aydır ödenmeyen nöbet ve döner sermaye ücretlerinin ödenmesi talebiyle 20 Şubat günü iş bırakma eylemi yaptı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Birliği (DÜTAB), nöbet ücretleri ve döner sermaye ücretlerinin aylardır ödenmemesi üzerine iş bıraktı.

Sağlık çalışanları adına açıklamayı Asistan Hekim Mustafa Mesut Kaya okudu. 36 saat uyumadan, iki gün hastaneden çıkmadan çalıştıklarını ve hak ettikleri performans ve nöbet ücretlerini alamadıklarını belirten Kaya, “Üniversite hastaneleri üzerindeki yanlış sağlık politikalarından vazgeçilmesini, personel giderlerinin hastane gelirinden değil genel bütçeden karşılanmasını, hastaneden alacaklı olduğumuz geçmiş dönemlere ait bütün ücretlerin bir an önce ödenmesini, haklarımız olan nöbet ücretlerinin, yoğun bakım nöbet farklarının düzenli olarak yatırılmasını, döner sermaye ve performans ek ödemelerinin öğretim üyesi, araştırma görevlisi, yardımcı sağlık personelinin yanı sıra diğer hastane personeline düzenli olarak ödenmesini, hastanenin mali durumunun gerekçe gösterilerek ücretlerimizde herhangi bir kesinti yapılmamasını talep ediyoruz” dedi.

Ücretleri ödenmeden atılan metro işçileri şantiye önünde eyleme başladı

İstanbul Bakırköy’de yapımı devam eden Kirazlı metro istasyonunda çalışan yaklaşık 40 işçi, üç aylık maaşları ödenmeden işten çıkarıldı.

Taşeron firmanın zarar ettiği gerekçesiyle işten çekilmesi sonrası, istifa etmişler gibi gösterilen işçiler, 17 Ocak’ta, bir hafta önce sigortalarının sonlandırıldığını öğrendi. Yüklenici firmanın taşeron firma aracılığıyla çalıştırdığı işçiler, resmi olarak işten çıkarılmış olmalarına rağmen bir hafta boyunca çalıştırılmaya devam etti. İşlerine son verildiğini öğrenen işçiler de çalışmalarına son vererek, şantiyede greve başladı.

Taşeron firma, kendilerine yemek sağlayan şirketin de parasını ödemedi. Şantiyede kalan işçilerin 10 gün önce suları kesildi.

Bodo Bode işçileri, işten çıkarılan arkadaşları için eylemde

Bursa-Kestel’de bulunan Bodo Bode-Doğrusan Otomotiv fabrikasında çalışan işçiler Türk Metal Sendikası’na üye olmaları sebebiyle işten çıkarıldı.

Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan otomotiv yan sanayi fabrikası Bodo Bode’de çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi için Türk Metal Sendikası’na üye oldu. Ancak sendika çalışmaları nedeniyle 81 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler fabrika önünde eylem başlatırken fabrikada çalışanlar da işten çıkarılan arkadaşları için iş bıraktı.

Kale Pratt işçileri direnişe devam ediyor

İzmir Gaziemir Serbest Bölge’de bulunan ve F-35 savaş uçaklarının parçasını üreten Kale grubuna ait Kale Pratt fabrikası işçileri, Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı.

Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler ve sendika, işe iade için hukuki işlemlere başladı. İşçiler hem fabrika önünde hem de serbest bölge girişinde direnişe başladı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri 25 Şubat Salı günü direnişteki işçileri fabrika önünde ziyaret edecek.

İşten çıkarılan tekstil işçileri TBMM gündeminde

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, sendikalaştıkları için işten atılan SF Trade Tekstil işçilerinin durumuyla ilgili, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Çepni, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları yöneltti:

1. Haksız yere işten çıkarıldığını iddia eden işçilerden ve direnişlerinden bakanlığınızın haberi var mıdır? Bu konuda bakanlığınız sürece dahil olmak için bir girişimde bulunacak mıdır?

2. Bakanlığınız sendika üyesi işçilerin haklarını korumak amacıyla ne tür bir faaliyette bulunmaktadır?

3. Şirket sahipleri anayasal hak olan sendika hakkının kullanılmasını engelleyerek ve üye olan işçilere sendikadan ayrılın diyerek suç işlemiş sayılmıyor mu?

4. Bu suça karşılık bakanlığınız bir inceleme ve cezai işlem başlatacak mıdır?

Direnişçi işçilere, Tunç Soyer desteği

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AKP’li Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu tarafından işten çıkartılan üç kadın işçi ile görüşerek destek verdiğini açıkladı.

Soyer, muhtarlar ile gerçekleştireceği toplantı için Bergama ilçesindeydi. Soyer’i toplantının yapılacağı salonun girişinde Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu tarafından işten çıkartılan üç kadın işçi karşıladı. Eylemci kadın işçiler Tunç Soyer’e taleplerini iletti.

Yaşananları dinleyen Soyer ise üç işçi kadının mücadelesinde haklı olduklarını belirterek “Siz hukuki sürecinizi başlatın, ben yanınızdayım. Her zaman yanınızdayım. Sizi asla yalnız bırakmam” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus