ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman’ı arayarak petrol üretimini kesmeleri için tehdit ettiği ortaya çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Reuters’ın haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ı arayarak petrol üretimini kesmeleri konusunda uyardı. Trump, Salman’ı ABD askerlerini Suudi Arabistan’dan çekmekle tehdit etti.

2 Nisan günü Salman’la bir telefon konuşması yapan Trump, Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrol üretimini azaltmaya başlamadığı sürece, ABD askerlerini Suudi Arabistan’dan çekmeyi öngören yasanın kabul edilmesini engellemeyeceğini söyledi.

Çarşamba günü Beyaz Saray’da yapılan bir röportajda Trump’a, Prens Salman’la yaptığı konuşmadaki asker çekme tehdidi soruldu. Trump “Bunu ona söylememe gerek yoktu” şeklinde cevap verdi.

Reuters’a konuşan kaynaklar, Trump’ın amacının ABD petrol endüstrisini koronavirüs önlemleriyle birlikte kapanan ekonomilerin yaratacağı tarihi fiyat erimelerinden korumak olduğunu belirtti. Trump’ın bir diğer amacı da arz kesintileriyle artan benzin fiyatlarının Amerikalılar için enerji maliyetlerini yükseltmesinin önüne geçmek.

Mart ayında, OPEC ve OPEC dışında kalan petrol üreticisi ülkelerin (OPEC+) yaptıkları görüşmelerde petrol fiyatları ve petrol üretimi konusunda uzlaşma sağlanamamıştı. Bu gelişmeler üzerine hem Suudi Arabistan hem de Rusya, petrol üretim miktarlarını yükselteceklerini açıklamıştı. 

Mart ayının sonlarında ise ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçi isimler Dan Sullivan ve Kevin Cramer, sundukları yasa tasarısıyla, eğer Suudi Arabistan petrol üretimini azaltmazsa ülkede bulunan bütün ABD birliklerinin, patriot füzelerin ve füze savunma sistemlerinin ülkeden çıkartılacağını belirtmişti.

Trump ve Salman arasındaki görüşmeden sonra, başta Suudi Arabistan ve Rusya olmak üzere petrol üreten ülkeler yüzde 10’luk bir üretim kesintisi üzerinde anlaştı. Bu, şimdiye kadar müzakere edilen en büyük petrol üretim kesintisi olma özelliğini taşıyor. Ancak petrol üretiminde uygulanan geniş kapsamlı kısıtlamalara rağmen ham petrol fiyatları düşüşünü sürdürdü.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus