ABD’deki tahminler, ekonominin yeniden açılması halinde ölümlerin artacağını öngörüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
New York Times’ta yer alan, ekonomilerin açılması sonucunda koronavirüs salgınının ne yönde değişebileceğini inceleyen yazının çevirisini paylaşıyoruz.

Trump yönetiminin hazırladığı bir iç rapora göre haziran ayına kadar günde yaklaşık 200 bin vaka bekleniyor. Beyaz Saray, koronavirüs görev gücü yetkililerinin onay almadan Kongre’ye ifade vermesini engelliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, eyaletlerin ekonomilerini yeniden açması için baskı yaparken yönetimi, önümüzdeki birkaç hafta içinde koronavirüs vakalarında ve ölümlerinde sürekli bir artış öngürüyor. The New York Times’ın elde ettiği bir belgeye göre, şu anki ortalama 1.750 olan günlük ölümlü vaka sayısı yüzde 70’lik bir artışla, 1 Haziran’da yaklaşık 3 bine ulaşacak.

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı tarafından bir araya getirilen hükümet modellemesine dayanan tahminler, vaka sayısının günde yaklaşık 25 binden ay sonuna kadar 200 bine çıkacağını öngörüyor.

Rakamlar akıl almaz bir gerçeğin altını çiziyor: ABD virüsün yayılmasını yavaşlatmak için son yedi haftada çok yıprandı ancak ekonominin yeniden açılması işleri daha da kötü hale getirecek.

Uzmanlar ölümlerin iki kat artacağını düşünüyor

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, “Yükü büyümeye devam eden çok sayıda bölge var” uyarısında bulundu.

Yönetim, ölümlerde keskin bir artış olduğunu özel olarak tahmin ettiğinden, Beyaz Saray tarafından sık sık atıfta bulunulan bir kamu modeli, öngörülen ölü sayısını iki katına çıkararak kendi tahminlerini revize etti.

Vaşington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü, ABD’de ağustos ayının başlarında yaklaşık 135 bin ölüm olacağını tahmin ediyor. 17 Nisan’da, 4 Ağustos’a kadar 60 bin 308 ölümün olacağı tahmin ediliyordu fakat yeni rakamlar eski tahminlerin iki kat üzerinde (Koronavirüs, ülkede şimdiden 68 binden fazla ölüme yol açtı).

Enstitü, düzenlemelerin  “ABD eyaletlerinde artan hareketliliğin yanı sıra 11 Mayıs’a kadar 31 eyalette beklenen sosyal mesafe tedbirlerinin hafifletilmesini yansıttığını, sonuç olarak insanlar arasında artan temasların koronavirüs yayılımını hızlandıracağını” yazdı.

Tahminler halk sağlığı uzmanlarının birincil korkularını doğruluyor: Ekonominin yeniden açılması ülkeyi mart ayı ortasına geri döndürebilir, sonuç olarak bazı bölgelerde vakalar aşırı yükselebilir ve insanların hastane koridorlarında hayatlarını kaybetmelerine sebep olabilir.

Pazar günü Trump yönetimi, iki hafta önce verdikleri ölü sayısı tahminini ikiye katlayarak ABD’deki ölüm sayısının 100 bini bulabileceğini söyledi. Ancak bu tahmin de mayıs ayı sonuna geldiğimizde göreceğimiz sayıdan daha düşük olacak gibi görünüyor. Bu durum, hastalığı sık sık hafife alan Başkan Trump için bir örnek teşkil ediyor.

Trump, Pazar günü Fox News‘te “75-80 ila 100 bin kişiyi kaybedeceğiz. Bu korkunç bir şey. Bunun üzerinde bir kişiyi daha kaybetmemeliyiz” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere ise, “Bu veriler, görev gücü tarafından yapılan herhangi bir modellemeyi veya görev gücünün analiz ettiği verileri yansıtmıyor” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus