Koronavirüs ve petrol fiyatlarındaki düşüş en çok Putin’i vurdu: Kamuoyu desteği rekor seviyeye geriledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yapılan son anketler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verilen kamuoyu desteğinin koronavirüsün yarattığı ekonomik hasar ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle rekor seviyeye gerilediğini gösteriyor. 

Moskova merkezli bağımsız bir araştırma şirketi olan Levada Center’ın 24-27 Nisan tarihlerinde düzenlediği anketlere göre, Putin’in mart ayında yüzde 63 olan görev onayı, nisan ayında yüzde 59’a geriledi. Bu oran Putin’in göreve geldiği 2000 yılından beri gözlemlenen en düşük oran. Şubat ayında, koronavirüs salgını başlamadan önce yapılan anketlerde Putin’e verilen kamuoyu desteğinin oranı yüzde 69’du.

Levada Center tarafından aynı tarihlerde yapılan başka bir anket ise, Putin’in 2036 yılına kadar görev yapabilmesinin önünü açacak anayasa değişikliklerinin, halkın yalnızca yüzde 47’si tarafından desteklendiğini gösteriyor. Milletvekilleri tarafından onaylanmış olan anayasa değişiklikleriyle ilgili 22 Nisan’da yapılması planlanan referandum, koronavirüs salgını sebebiyle Putin tarafından daha ileri bir tarihe ertelenmişti.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) son raporuna göre, Rusya ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,5 oranında daralması bekleniyor. Hükümet destekli Rusya gazetelerinden Rossiiskaya Gazeta’ya göre ise işsizlik oranı ikiye katlanarak yüzde 10 civarına ilerledi. 

Carnegie Moscow Center adındaki araştırma şirketinde çalışan analist Andrei Kolesnikov’a göre, Putin daha önce eşi benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya. Bu tabloda, yetkililer yakın bir tarihte yapılacak referandumun Putin lehine sonuçlanması için manipülasyona ve hileye başvurmak zorunda kalabilir. Böyle bir durum da, Putin’in meşruiyetine gölge düşürebilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus