Kongo’da ebola salgınının yeniden başladığı DSÖ tarafından doğrulandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
The Washington Post Nairobi Bürosu Şefi Max Bearak’ın haberine göre, Kongo’da ebola salgını yeniden başladı. Haberin çevirisini sizlerle paylaşıyoruz.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Oly Ilunga Kalenga, ülkenin Ekvator eyaletinde yeni bir ebola salgını ortaya çıktığını açıkladı. 2018’deki ebola salgını sırasında bu bölgede 33 kişi ölmüştü.

Eyalet Valisi Bobo Boloko Bolumbu, 1 Haziran Pazartesi günü erken saatlerde ulusal radyoda konuştu, beş olası vaka olduğunu ve enfekte hastaların dördünün zaten öldüğünü söyledi. Vali Bolumbu, vakaların 1 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan ticaret ve ulaşım faaliyetlerinin çok yoğun olduğu, Kongo ve Ruki nehirlerinin birleştiği önemli bir liman kenti olan Mbandaka‘da bulunduğunu dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da aynı gün ilerleyen saatlerde Kongo Sağlık Bakanlığı tarafından altı vakanın tespit edildiğini çıkladı.

“Kâbus geri mi döndü?” endişesi

Uzmanlar koronavirüs ve ebola hastalıklarının birbirleri ile ilgisi olmadığı görüşünde. Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarına özgü olan ebola, yalnızca enfekte olmuş bir kişinin vücut sıvılarıyla temas yoluyla bulaşıyor ve şiddetli vakalarda kusma ve geniş iç kanama ile birlikte yüksek ateş olarak kendini gösteriyor.

Kongo, kuzeydoğu illerinde şu ana kadar 2 bin 272 kişiyi öldüren ayrı bir ebola salgını ile neredeyse iki yıldır boğuşuyor. Aynı bölge, dünyada devam eden en büyük kızamık salgınına da ev sahipliği yapıyor.

En büyük ebola salgını ise 2013 sonu ile 2016 başı arasında yaklaşık 30 bin kişinin enfekte olduğu ve 11 binden fazla kişinin öldüğü üç Batı Afrika ülkesinde gerçekleşti.

Ekvator eyaletindeki yeni salgın, virüsün 1976’da tanımlanmasından sonra Kongo’da ortaya çıkan 11. ebola salgını.  Deneysel aşıların ebolanın yayılmasını önlemede etkili olduğu kanıtlandı ancak herhangi bir tedavi bulunamadı. Virüsün farklı türleri var ve farklı salgınlar yüzde 25 ile 90 arasında değişen ölüm oranlarına sahip.

Çürük sağlık altyapısı ve hükümete karşı güvensizlik, Kongo ve Batı Afrika’da ebola salgınıyla mücadeleye olanak tanımadı. Yerliler, sağlık görevlilerine inanmıyorlardı. Ancak Kongo hükümeti, geçmiş salgınlarda ebolayı tespit edip kontrol altına aldığı için övgü almıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus