Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen ile söyleşi: “Diyarbakır’da filyasyon çalışmaları sayesinde belirti göstermeyenler de tespit edilebildiği için vaka sayısı artıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bayram sonrası Diyarbakır’da koronavirüs vakalarındaki artışı değerlendiren Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, kentteki vaka sayısındaki artışla ilgili durumun abartıldığını, korkulacak bir şey olmadığını söyledi. Çelen, vaka sayısındaki artışın sahada yapılan filyasyon çalışmalarıyla hiçbir belirti göstermeyen vakaların da tespit edilmesi ve evde ilaç tedavisi görebilecek durumdaki hastaların hastanede izole edilerek tedavi edilmesinden kaynaklandığını belirtti.  

Gerekli tedbirler alınarak normale dönülmesinden yana olduğunu belirten Prof. Dr. Çelen, “Diyarbakır ile ilgili alınan maske kararı doğru bir karar. Ben halen gerekli tedbirleri alıp normale dönülmesinden yanayım. Maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Hastanedeki vakaların büyük çoğunluğunun genel durumları iyi. Virüse bağlı ölüm oranında da ciddi bir düşüş görülüyor. Bunda tedaviye erken başlamanın rolü büyük” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus