Klinik Psikolog Duygu Berekatoğlu ile söyleşi: “Diyarbakır’daki rehavet vaka sayılarını artırdı, psikolojimiz kötü etkilendi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüs salgınının toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini anlatan uzman Klinik Psikolog Duygu Berekatoğlu, salgın sürecinin, evde karantinada kalan ve çevrimiçi eğitim gören öğrencilerin ve 65 yaş üstü insanların psikolojisini olumsuz etkilediğini söyledi. Süreçte 65 yaş üstündekilerin önce adeta damgalandıklarını, ardından ölüm korkusunu daha fazla hissettiklerini de söyleyen Berekatoğlu “1 Haziran sonrası rehavet arttı, Diyarbakır’daki vaka sayasının artmasını artan rehavete bağlıyorum. Diyarbakır’ın son sokağa çıkma yasaklarından muaf tutulmasının da etkisi olmuştur” dedi.

Berekatoğlu, kaderciliğin koronavirüs ile mücadele sırasında da geçerliliğini koruduğunu, bazı insanların “Bize bir şey olmaz” diyerek rahat davranışlar sergilediğini söyledi. Virüs nedeniyle yakınlarını kaybedenlerin ciddi psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Berekatoğlu, “Acıların paylaşılmaması nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyorlar” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus