ABD, geçici çalışma vizelerini 2020 yılının sonuna kadar askıya alıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, göç karşıtı politikalar uygulamaya devam ediyor. Trump, nisan ayında getirilen göçmen vizesi yasağını yeni bir başkanlık kararnamesiyle genişleterek, geçici çalışma vizelerini ve Green Card (Yeşil Kart) başvurularını 2020 yılının sonuna kadar askıya almaya hazırlanıyor.

Göreve geldiği günden bu yana göçmenlere ve yabancılara yönelik kısıtlayıcı politikalar uygulayan Trump, koronavirüs salgınının ABD ekonomisinde yarattığı olumsuz etkilerden dolayı nisan ayında getirilen göçmen vizesi yasağını genişletiyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Trump’ın imzalayacağı yeni başkanlık kararnamesi ile ABD’ye çalışmak için gelen nitelikli kişilere verilen H-1B tipi vize, şirket aracılığıyla gelenlere verilen L-1, okuma ve değişim programlarına katılmak üzere gelenlere verilen J-1 ve mevsimlik işçi olarak ülkeye gelenlere verilen H-2B gibi vize türleri, 2020 yılının sonuna kadar askıya alınacak.

Beyaz Saray yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD yeni uygulamalarla birlikte salgının ekonomide yarattığı olumsuz etkileri azaltmayı ve yaklaşık 550 bin ABD vatandaşının istihdam edilmesini amaçlıyor.

Kararname Green Card’ı da kapsıyor

Yeni kararnameyle yurtdışından gelenlere ABD’de daimi oturma ve çalışma izni tanıyan Green Card (Yeşil Kart) verilmesini askıya alan kararnamenin süresi de uzuyor. Green Card’ı kapsayan bu kararların yaklaşık 170 bin kişiyi etkileyeceği tahmin ediliyor. Trump, nisan ayında imzaladığı kararnameyle göçmen vizelerine geçici bir yasak getirmişti.

Trump’ın yeni kararnamesi, ABD’ye sığınma başvurusunda bulunanların yaptığı çalışma izni başvurularının 30 gün içinde işleme alınmasına yönelik kuralı da kapsıyor. Yeni düzenlemelerle birlikte, ABD’ye sığınma başvurusunda bulunan vatandaşların çalışma izni alabilmek için 30 günden daha fazla bir süre bekleyebileceği belirtiliyor.

Sağlık görevlileriyle birlikte, tarım ve gıda sektöründe çalışanlar vize yasaklarından muaf

Dönemlik çalışanları kapsayan H-2B vizesine getirilen yasaklara karşılık yeni kararname, koronavirüs salgını alanında çalışan sağlık çalışanlarıyla birlikte tarım ve gıda sektörü çalışanlarını bu yasaklardan muaf tutuyor.

“Trump, koronavirüsü bahane ederek göçmen karşıtı politikaları artırıyor”

Trump’ın yeni vize yasakları, çeşitli çevrelerden büyük tepki topladı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, yeni vize yasaklarını, Trump’ın koronavirüsü bahane ederek “göçmen karşıtı politikalarını artırmaya yönelik bir adımı” olarak nitelendiriyor. ABD Ticaret Odası, paylaştığı bir mektupla, yeni düzenlemelerin ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağını ve ülke içinden olduğu kadar ülke dışından gelen işgücünün de önemli olduğunu söylüyor. Özellikle yurtdışından gelen işgücünden büyük oranlarda faydalanan teknoloji şirketleri ise kararın, şirketlerin üretim ve büyüme gücüne büyük bir darbe vuracağı görüşünde. 

Bazı uzmanlar, ABD konsolosluklarının salgın sebebiyle rutin vize işlemlerini askıya almasıyla kararnamenin etkilerininin ilk aşamada sınırlı olabileceğini belirtiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus