İklim aktivisti Greta Thunberg, kazandığı 1 milyon euroluk ödülü iklim krizini durdurmak için çalışan kuruluşlara bağışladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İklim aktivisti Greta Thunberg, Gulbenkian İnsanlık Ödülü’ne layık görüldü. Thunberg 1 milyon euroluk bu ödülü, çevreyi korumak ve iklim krizini durdurmak için çalışan gruplara bağışladı.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, pazartesi günü yayınladığı videoda, “Bu, hayal edebileceğimden daha fazla bir para ama paranın tamamı vakfım aracılığıyla iklim krizinden etkilenen insanlara yardım etmek için çalışan farklı organizasyonlara ve projelere bağışlanacak” dedi. 

Thunberg, Amazon bölgesinde artmaya devam eden koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için Fridays For Future Brezilya tarafından yönetilen SOS Amazonia kampanyasına 100 bin euro bağışladı.

Ayrıca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ekosidin yani ekosistemleri yok etmenin ya da bir türün varlığına zarar vermenin dünya genelinde bir suç sayılması için çalışan Stop Ecocide Vakfı’na da 100 bin euro bağışlayacağını açıkladı. 

Gulbenkian İnsanlık Ödülü, Uluslararası Af Örgütü’nün verdiği İnsan Hakları Ödülü ve İsveç Doğru Yaşam Ödülü’ne sahip olan Thunberg’in aldığı en yüksek tutardaki ödül oldu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus