Aleviler’in kutsal kabul ettiği Munzur Gözeleri’nde peyzaj projesi – Barış Yıldırım ve Ali Haydar Ben ile söyleşi: “Munzur Nehri kaynağından itibaren kirletilmek isteniyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Aleviler’in kutsal mekân olarak kabul ettiği, Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki Munzur Gözeleri’nde peyzaj projesi yapımına başlandı. Bu proje 2017 yılında da gündeme gelmişti ancak halk ve sivil toplum kuruluşları tepki gösterince geri adım atılmıştı. Peyzaj çalışmaları başlayınca, projenin iptali için hukuki yollara başvuruldu.

Dersim Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi sözcüsü, avukat Barış Yıldırım ile Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Haydar Ben, 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Munzur Vadisi Milli Parkı içinde yer alan Munzur Gözeleri’ne ne yapılmak istendiğini ve projeye neden karşı olduklarını anlattı.

Yapılan proje için halktan onay alınmadığını söyleyen avukat Barış Yıldırım, “Devlet orayı koruması gerekirken, şimdi bu doğal alan yok edilmek isteniyor. Bu alanda turizm yapılamaz. Devlet, 17 yıldır oraya koruma amaçlı bir levha dahi dikmemiştir. Proje ile Munzur Nehri, kaynağından itibaren kirletilmek isteniyor. Yasalar, insanların orayla etkileşimde olmasına izin verilmeyeceğini belirtmesine rağmen, böyle bir proje yapılmak isteniyor. Oraya illa bir proje yapılacaksa, biyolojik arıtma tesisi yapılmalıdır. Munzur Gözeleri eğlence ve dinlence yeri olamaz. Projenin iptali için İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptık” dedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Haydar Ben de Aleviler’in kutsal mekân olarak gördüğü Munzur Gözeleri’nin yok edilmek ve ticari bir alana çevrilmek istendiğini söyledi: “Proje daha önce de gündeme geldi ama toplumun rızası olmadığı için yapılmadı. Şimdi ihalesiz bir şekilde proje çalışmalarına başlandı. Bu projenin hayata geçmemesi için bütün sivil toplum kuruluşları olarak elimizden geleni yapacağız ve demokratik hakkımızı kullanacağız. Yasal olarak gerekli başvuruları yapacağız.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus