Mısır’da cinsel şiddeti ihbar eden kadınların kimliğinin gizli kalmasını sağlayan yasa yürürlüğe girdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kadına şiddet vakalarının sıklıkla görüldüğü Mısır’da, cinsel şiddet uygulayan erkekleri ihbar eden kadınlar artık kimliklerini gizli tutabilecek. Mısır Meclisi’nde onaylanıp yürürlüğe giren kanun, cinsel şiddet vakalarında kadınların yetkili otoritelere başvurmasını kolaylaştırmayı hedefliyor. 

Reuters’ın 16 Ağustos tarihli haberine göre Mısır’da, temmuz ayında meclise sunulan yasa tasarısı, güvenlik endişelerinden dolayı yaşadıkları cinsel şiddeti ihbar edemeyen kadınlar için gündeme geldi. Geçen pazar günü Mısır Meclisi’nce onaylanıp yürürlüğe giren yasa, kadın hakları sıralamasında Arap ülkeleri arasında en sonda yer alan ülke için olumlu bir adım olarak değerlendirildi. 

Konuyla ilgili Reuters’a konuşan Mısırlı kadın milletvekili Ghada Ghareeb, sözkonusu yasa ile ülkedeki kadın haklarını korumaya yönelik gerekli düzenlemeler adına önemli bir adım atıldığını söyledi: “Hükümet, cinsel şiddet vakalarının ihbarı sayısında önemli bir düşüş olduğunu gözlemledi. Çünkü birçok kadın, çevresindeki insanların vereceği tepkiden ve toplumsal damgalardan çekiniyor.” Ghareeb, yürürlüğe giren yasanın cinsel şiddet vakalarının ihbar edilme oranını artıracağını düşünüyor. 

Mısır’ın #metoo hareketi

Temmuz ayında zengin bir aileden gelen üniversite öğrencisi, birden fazla kadına tecavüz ve şantaj yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Bu olaydan sonra Mısır Meclisi, kadın hakları koruması kapsamında yeni yasal düzenlemeleri gündemine almıştı.

Mısır medyasında gündem olan bu haber, Mısır’da #metoo hareketini tetikledi. Mısır Kadınlar Milli Konseyi, bahsi geçen olaydan sonraki beş gün içinde 400’ü aşkın kadından cinsel şiddet ihbarı aldığını açıkladı. Sosyal medyada da birçok kadın #metoo etiketiyle maruz kaldıkları cinsel şiddeti paylaştı.

“Bana nasıl giyineceğimi değil, onlara tecavüz etmemelerini söyle.” Mısır’ın #metoo hareketinden bir görüntü. (Asmaa Waguih/Reuters)

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Mısır Kadınlar Milli Konseyi, tüm kadınları cinsel saldırıya maruz kalmaları durumunda yetkili makamlara başvuruda bulunmaya çağırdı.  

Birleşmiş Milletler’in 2013 yılında paylaştığı rapora göre, Mısır’daki kadınların yüzde 99,3’ü, hayatlarında en az bir kez erkekler tarafından cinsel şiddete uğruyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus