İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın bu hafta gösterime girecek “Tenet”ı sinemanın can simidi olabilir mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği alanlardan biri de sanat ve eğlence sektörü oldu. Türkiye dahil pek çok ülkedeki tiyatro ve sinema salonları, mart ayının ortalarında koronavirüs önlemleri sebebiyle kapatılırken yaz aylarında başlayan normalleşme süreciyle birlikte aşamalı olarak tekrar hizmet verilmeye başlandı. Koronavirüs salgınıyla geçen aylarda filmleri ve tiyatroları çeşitli internet platformları üzerinden takip eden insan sayısında küresel olarak büyük bir artış yaşanmıştı. Yetkililer koronavirüs salgınının insanların film ve tiyatro izleme alışkanlıklarını sonsuza kadar değiştirip değiştirmeyeceğini tartışırken 49 yaşındaki İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın bu cuma (28 Ağustos) vizyona girecek yeni filmi “Tenet”, insanları tekrar sinema salonlarına çekebilme potansiyeli açısından sinema dünyasını heyecanlandırıyor.

Netflix, Amazon, Youtube gibi internet platformları koronavirüs salgını süresince sanat eserlerini izleyiciyle buluşturan en önemli platformlar oldu. Yaz ayları itibarıyla ülkeler tarafından başlatılan “normalleşme süreçleri” kapsamında izleyicilerin filmleri eskiden olduğu gibi sinema salonlarında izlemeye devam mı edeceği yoksa uzun bir süredir popülaritesi yükselişte olan ve salgın döneminde iyice kitleselleşen internet bazlı platformlarda mı takip etmeye devam edecekleri önemli bir soru işareti.  

Bir tarafta da çekimleri veya yayınlanmaları daha önce planlanan ancak koronavirüs dönemine denk geldiği için ertelenmek zorunda kalan sayısız tiyatro oyunu ve film var. Dünyanın pek çok farklı noktasındaki eğlence sektörü temsilcileri bu durumdan negatif bir şekilde etkilenirken dünyada film sektörünün en önemli temsilcilerinden olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Holywood’da da işler iyi gitmiyor. 

Dev bütçeli yapımlardan biri olan ve başrolünde 58 yaşındaki ABD’li aktör Tom Cruise’un yer aldığı Görevimiz Tehlike 7 filminin İtalya’da planlanan çekimleri koronavirüs salgını nedeniyle daha önce ertelenmişti. Çekimi ertelenen filmler dışında bir de çekimleri tamamlanan ancak sinema salonlarının kapalı olmasından dolayı hâlâ izleyiciyle buluşmayı bekleyen filmler var. 

Bu filmler arasında son yıllarda büyük beğeni toplayan İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın Tenet adlı filmi de bulunuyor. 49 yaşındaki yönetmenin son filmi Tenet’in bütçesi yaklaşık 200 milyon dolar. Koronavirüs salgını öncesinde filmin haziran ayında izleyiciyle buluşacağı açıklandı fakat salgın nedeniyle filmin gösterimi birkaç kez ertelendi. Robert Pattinson, Elizabeth Debicki ve Dimple Kapadia gibi isimlerin rol aldığı Tenet, bu cuma (28 Ağustos) gösterime giriyor. Ancak koronavirüs salgını devam ederken insanların sinemaya nasıl gideceği ve filmin hedeflenen izleyici sayısına ulaşıp ulaşamayacağı merak ediliyor. 

Tenet’in yönetmeni Christopher Nolan, son yıllarda Holywood’un en başarılı filmleri arasında gösterilen birçok filme imzasını attı. İngiliz yönetmenin Başlangıç, Yıldızlararası, Dunkirk, Batman Başlıyor, Kara Şövalye ve Kara Şövalye Yükseliyor gibi filmleri bütün dünyada büyük ilgiyle izlendi. Nolan, “Holywood’un dâhi çocuğu” lakaplı ünlü ABD’li yönetmen Steven Spielberg’den sonra son yılların en başarılı filmlerine imza atan yönetmen olarak lanse ediliyor. 

Fransız gazetesi Le Monde için Nolan’ın yeni filmi Tenet’ı ve Nolan’ın sanatsal yönünü değerlendiren film eleştirmeni Samuel Blumenfeld, birçok yapımcı ve yönetmenin bu yaz gösterime girmesi planlanan filmlerini önümüzdeki yıla ertelediğini ancak Nolan’ın bunu tercih etmediğini vurguluyor. Blumenfeld, bu açıdan Tenet’ın sinema için mesiyanik (mesihçi) bir görev üstlendiğini ve “koronavirüs salgını süresince sinemadan uzaklaşan geniş kitleleri yeniden sinema salonlarına çekmeyi” hedeflediğini belirtiyor.

Nolan, 20 Mart’ta Washington Post için kaleme aldığı bir yazıda, sinema salonlarının sosyal hayatlarımızda oynadığı rolün önemine dikkat çekmiş ve ABD hükümetinden koronavirüs döneminde sinema salonları için gerekli önlemleri almasını talep etmişti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus