Altıncı sahibi belli oldu: Rasim Öztekin “Kavuk”u Şevket Çoruh’a devredecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tiyatro ve sinema sanatçısı Rasim Öztekin, geleneksel Türk tiyatrosunun önemli bir simgesi olan ve 2016 yılında Ferhan Şensoy’dan aldığı kavuğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenecek törende Şevket Çoruh’a devredecek.

“Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi”

Kavuk’u dört yıl önce Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle Ferhan Şensoy’dan teslim alan Rasim Öztekin, yaşadığı kalp rahatsızlığı yüzünden tiyatro yapamadığını belirtti ve kavuğun altıncı sahibini açıkladı: 

Kavuk’u aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim. Büyük özverilerle ‘Baba Sahne’yi’ kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk Tiyatrosu’na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni’ne bekliyoruz.”

Kavuk geleneği

Türk Tiyatrosu’nun nişanesi olarak görülen Kavuk geleneği, Kel Hasan Efendi’nin başındaki kavuğuyla sahneye çıkmasıyla ve kendi kavuğunu öğrencisi olan İsmail Hakkı Dümbüllü’ye vermesiyle başladı.  

Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi, doğaçlama ve meddahlık türündeki oyunlarıyla bilinen İsmail Hakkı Dümbüllü ise ustası Kel Hasan’dan aldığı kavuğu, 1968 yılında Münir Özkul‘a devretti.

Sanat hayatında 208 filmde yer alan Münir Özkul kavuğu 21 yıl taşıdı. Kavuk, 1989 yılında Özkul tarafından tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu, yazar Ferhan Şensoy‘a devredildi. 

2016 yılında Ferhan Şensoy, kavuğu Rasim Öztekin’e devretti. Öztekin beşinci sahibi olduğu ve dört yıldır taşıdığı kavuğu 20 Eylül’de, Baba Sahne’nin kurucusu, 47 yaşındaki Şevket Çoruh’a emanet edecek.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus