Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Avukat Mehmet Gün: “Adli yılın başında yargı yetkililerinin arkaik usul kuralları ve hukuksuzluklar için bir özeleştiri yapması gerekiyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk yargısının sorunlarını tespit etmek ve bunlara çözüm üretebilmek için çalışmalar yapan Daha İyi Yargı Derneği, 1 Eylül’de açılacak adli yıl öncesi Türkiye’deki hukuki sorunları ve yargıda yapay zekâ kullanımını ele alan bir webinar düzenledi. Dernek Başkanı Avukat Mehmet Gün, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen davaların mahkemelerin zaten fazla olan iş yükünü iyice ağırlaştırdığını belirtirken yapay zekânın yargıya uyarlanmasının adaletin gecikmesini önleyeceğini söyledi. Gün, yüksek yargı organları, barolar ve Adalet Bakanlığı’nın yeni adli yıl başında samimi bir özeleştiri yapmaları gerektiğini vurguladı. 

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Avukat Mehmet Gün, gazetecilerin katıldığı webinar’da Türk yargısına dair önemli tespitlerde bulundu. Dijitalleşme konusunda hâlâ istenilen konumda olmayan Türkiye’nin yargı alanında yapay zekâyı kullanmasının büyük avantajlar sağlayacağını vurgulayan Gün, “yüksek kalite yargı hizmetinin kısa sürede verilmesi” için, yargının yaratıcı çözümler getirmesinin mümkün olduğunu belirtti. Gün, yargı usul kurallarının çağa uygun bir şekilde yeniden ele alınmasının davalarda adaletin erken tesis edilmesi için bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yargı yetkililerinin samimi bir özeleştiri yapmaları gerekiyor

Yargı temsilcilerini, 1 Eylül Salı günkü adli yıl açılışında “samimi bir özeleştiri” yapmaya çağıran Gün, Türkiye’deki hukuki sorunlara da değindi. Bir yargı organı olan Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) başkanlığında yürütme organına ait Adalet Bakanı’nın olmasının yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını zedelediğini belirten Gün, bu durumun Türkiye’nin imzaladığı Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına ve kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğunun altını çizdi. HSK’nın verdiği kararlarda yargı yoluna gidilememesini de eleştiren Gün, “tayin ve terfi kararlarındaki hesapvermezlik ve denetimsizlik nedeniyle hâkimlerin bağımsızlığının [ve] tarafsızlığının zedelendiğini” söyledi. 

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Avukat Mehmet Gün

Webinar’da yargı yetkililerine, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler (özellikle fikir ve ifade özgürlüğü), yürütme gücünün hukuka uyması ve kamu görevlilerinin hesap verebilmesi konularında kendi kurumları bazında birer özeleştiri yapması çağrısında bulunuldu. Bu kapsamda Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Yüksek Seçim Kurulu, Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı, barolar ve Türkiye Barolar Birliği ve Cumhurbaşkanlığı’nın adli yıl açılışından önce Türkiye’deki temel hak ve özgürlüklerin korunmasında önemli roller üstlenmesi ve yaratıcı çözümler üretmesinin gerektiği üzerinde duruldu. 

Yargıda yapay zekânın kullanımı için milli platformlar oluşturulmalı 

Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak için Türk yargısının kendi milli platformları aracılığıyla yapay zekâyı benimsemesi gerektiğini söyleyen Mehmet Gün, bu yapay zekânın kullanacağı verilerin dikkatli bir şekilde oluşturulmasının önemini şöyle vurguladı: “Yapay zekâ oluşturabilmek için yargının aldığı verileri kuralları iyi uygulayarak varılması gereken sonucu teslim etmesi gerekiyor. Türkiye’nin en büyük sorunu bu. Verileri ne kadar isabetli ortaya çıkarabiliyoruz? Mahkemenin önüne ancak sağlıklı veri götürebilirsek o veriler işlenerek sağlıklı sonuca varılabilir.”

Gün, bu kapsamda oluşturulacak bir yapay zekânın hukukta egemenlik sağlanması için milli platformlar aracılığıyla oluşturulmasının öneminden bahsetti. 

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Mehmet Gün, hayata geçirilecek yapay zekâ ile varılacak sonuçların yanlış olması durumunda kimin sorumlu tutulacağının ise hukukçuların cevap vermesi gereken bir soru olduğunu belirtti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus