Novak Djokovic ve Vasek Pospisil’in öncülüğünde bağımsız profesyonel tenisçiler birliği kuruldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Novak Djokovic ve Vasek Pospisil gibi dünyanın önde gelen tenisçilerinin girişimiyle yeni bir profesyonel tenisçiler birliği kuruluyor. Erkek tenisini dünya çapında organize eden Profesyonel Tenisçiler Birliği’nin (ATP) oyuncular konseyinde beklediğini bulamayan tenisçiler, ATP’nin organizasyonlarıyla ilgili kilit konularda daha çok temsil edilmek, karar mekanizmalarına dahil olabilmek ve oyuncuların çıkarlarını korumak amacıyla ATP’den bağımsız bir birlik kurmaya karar verdi. 

ATP Oyuncular Konseyi’nin bir süredir başkanlığını yürüten dünya klasmanının bir numarası Novak Djokovic ile turun önde gelen oyuncularından Vasek Pospisil’in öncülüğünde kurulan yeni birliğe birçok profesyonel tenisçinin katılması bekleniyor. Bir süredir yeni bir birliğin kurulması konusunda oyuncular arasında lobi faaliyeti yaptığı belirtilen Pospisil, dün yaptığı açıklamayla ATP Oyuncular Konseyi’nden istifasını açıklamıştı. 

İstifa metninde Pospisil şunları söyledi: “Şu açık hale geldi ki, bir Oyuncular Konseyi üyesi olarak ATP’nin mevcut yapısı içinde turda alınan önemli kararlarda anlamlı bir etkimizin olması çok zor, hatta neredeyse imkansız“.

Pospisil’in istifasının ardından dünyanın en büyük tenis organizasyonları olan Grand Slam’lerin kurumsal yönetimleriyle birlikte ATP, WTA ve ITF gibi dünya çapında tenis organizasyonu düzenleyen kuruluşlar ortak bir açıklama yayınlayarak, belirsizliklerin hakim olduğu bu zamanın, ayrılma değil işbirliği zamanı olduğunu belirtti.

https://twitter.com/rolandgarros/status/1299735563029938176?s=20

Açıklamada şöyle denildi: “Zaman ayrılma zamanı değil, işbirliğini büyütme zamanıdır. Tenisin hem bugünü hem de geleceğini düşünerek hareket etmek durumundayız. Beraber hareket edersek, sporumuz daha güçlü olacaktır”.

Fakat tüm bu çağrılara rağmen, koronavirüs salgını sebebiyle New York’ta seyircisiz olarak düzenlenen Cincinnati Masters 1000 turnuvasının bitimini takiben toplanan oyuncular, yeni birliğin kuruluşunu ilan etti. Pospisil ve Djokovic’in sosyal medya hesaplarından, aynı fotoğrafa yer verdikleri gönderilerinde yeni birlik şu açıklamayla duyuruldu: “Bugünkü başarılı toplantımız sonucunda Profesyonel Tenis Oyuncuları Birliği’ni (PTPA), 1972’den bir kurulan ilk sadece oyuncuları içeren oluşumu, duyurmaktan mutluluk duyuyoruz”.

Yeni bir oyuncular birliğin kurulması konuşulurken, Roger Federer ve Rafael Nadal gibi ATP’nin önde gelen diğer oyuncularının nasıl bir tavır takınacağı da merak konusu olmuştu. PTPA’nın kuruluşuna ilişkin duyurunun hemen ardından Nadal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada mevcut koşullar altında tenisin birlik içinde kalmasının önemine dikkat çekti.

Nadal, Tweet’inde şöyle dedi: “Şu an daha büyük problemlerimiz varken ayrılık tabi ki de bunun için bir çözüm değil. Zaman ayrılık değil, birlik zamanıdır.”

Federer de Nadal’ın ilgili Tweet’ini alıntılayarak, Nadal’a hak verdiğini söyledi: “Nadal’a katılıyorum. Belirsizliğin ve sorunların çok olduğu bu zamanda geleceği en iyi şekilde hazırlayabilmek için oyuncular olarak birlik içinde kalmamız çok önemli“.

Kuruluşu ilan edilen PTPA’nın nasıl işleyeceği ise henüz belirsiz. Diğer birçok spor dallarının aksine oyuncuların sözleşmelerini kendi özel kişilikleriyle yaptıkları teniste, PTPA’nın bir sporcu sendikası gibi toplu sözleşme talebi olup olmayacağı şimdilik merak konusu.

ATP’nin ise bağımsız bir oyuncular birliğini kendine tehdit olarak göreceği ve oyuncuları bu birliği desteklememeye teşvik edeceği görülüyor. PTPA’nın kuruluşunda yer alan oyuncular ise bu girişimin ATP’ye alternatif olmadığını ve tenisçilerin karar mekanizmalarına daha etkili katılabilmesi için kurulduğunu söylüyor. Pospitil, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda PTPA’nın kavga etmek ve dağıtmak üzere değil oyuncuları bir araya getirerek seslerinin duyulmasını sağlamak için kurulduğunu belirtiyor.   

Yeni birliğin sadece erkek tenisçileri kapsaması da eleştiriliyor. Her ne kadar erkek ve kadın tenisi farklı kurumlar üzerinden organize edilse de oyuncuların karar alma mekanizmalarına katılımını artırma iddiasıyla çıkan bir oluşumun bu ayrımı göz ardı etmesi gerektiği yorumu yapılıyor. Eski dünya bir numarası Britanyalı tenisçi Andy Murray de böyle düşünenlerden. Murray,  New York Times’ın haberine göre birliğe katılmayı düşünmediğini ve eğer kadın tenisçileri de kapsayan bir oluşum planlansaydı bunun çok daha güçlü bir mesaj vereceğini açıklamıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus