Diyarbakır’da hayali sertifika skandalı: 10 bin kişilik ilçede, 16 bin kişiye “hijyen eğitimi” sertifikası verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde, valilik ve kaymakamlık izni olmadan, sistem üzerinden kurslar açılarak yüz yüze yapılmış gibi gösterilen eğitimler ile yaklaşık 16 bin kişiye “hijyen eğitimi” sertifikası verildiği ortaya çıktı.

Diyarbakır‘ın 10 bin nüfuslu Çüngüş ilçesinde, 16 bin kişiye biner lira karşılığında “hijyen eğitimi” sertifikası verildiği iddia edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile halk eğitim merkezlerindeki kurslar 14 Mart’tan 8 Haziran’a kadar tatil edilmişti. “Hijyen eğitimi” sertifikalarının bu tarihler arasında verildiği ortaya çıktı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı ve eski ilçe milli eğitim müdürü ile halk eğitim merkezinin müdürü açığa alındı. Bakanlığın olayı soruşturmak üzere Ankara’dan müfettiş gönderdiği öğrenildi. 

Skandal, Antalya’da bir otelin denetlenmesi sırasında ortaya çıktı.
Yapılan denetimlerde, otelde çalışan bir kişinin, “hijyen eğitimi” sertifikasını, Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinden aldığı fark edildi. Evrakın incelenmesinin ardından, sözkonusu kişinin Diyarbakır’a gitmeden bu sertifikayı aldığı tespit edildi.

Gıda ve su işletmelerinde çalışan kişiler için gerekli olan hijyen eğitiminin, normal şartlar altında yüz yüze verilen sekiz saatlik bir kurs olduğu belirtildi.

Durum, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdi ve soruşturma başlatıldı. Soruşturmada, Çüngüş ilçesinde valilik ve kaymakamlık izni olmadan, sistem üzerinden kurslar açılarak, yüz yüze yapılmış gibi gösterilerek “hijyen eğitimi” kursu ile yaklaşık 16 bin kişiye “hijyen eğitimi” sertifikası verildiği ortaya çıktı.

Eski ilçe milli eğitim müdürü ve halk eğitim merkezi müdürü açığa alındı. 

Soruşturmanın selameti açısından bilgi vermelerinin doğru olamayacağını belirten yetkililer, kaymakamlığın kendilerine başvurduğu ilk günden itibaren, bakanlığın, herhangi bir gecikmeye mahal vermeden soruşturma sürecini devam ettirdiğini söylemekle yetindi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus