İsrailli askerin 65 yaşındaki Filistinli’ye uyguladığı şiddet, George Floyd’un öldürülüşünü anımsattı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Batı Şeria’daki Tulkarim kentine bağlı Şufe bölgesinde toplanan Filistinliler, İsrail’in bölgedeki işgalini protesto etti. Eylem yapan Filistinliler’i dağıtmak isteyen İsrail askerleri, göstericilere karşı aşırı güç kullandı. Sosyal medyaya yansıyan bir eylem videosunda, bir İsrail askerinin 65 yaşındaki bir Filistinli göstericiye uyguladığı şiddet, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) polisin siyah George Floyd’u diziyle boğarak ölümüne sebep olduğu görüntüleri akıllara getirdi.

Kısa sürede sosyal medyada viral olan videoda, Batı Şeria’da eylem yapan 65 yaşındaki Filisitinli Hayri Hanun’un bir İsrail askeri tarafından yere yatırıldığı görülüyor. Diğer İsrail askerleri ise silahlarını çevredeki basın mensuplarına doğrultarak bölgeyi terketmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Videoda Hanun’un bir başka protestocunun elinden aldığı Filistin bayrağını tutarken İsrail askeri ile itiştiği görülüyor. Bu esnada Hanun’u yerde tutmaya çalışan İsrail askeri, sağ dizini Filistinli yaşlı adamın boynuna bastırıyor ve ellerini arkadan kelepçeliyor.

Sağlık durumunun iyi olduğu açıklanan Hanun, Batı Şeria’da bulunan Tulkarim şehrinin yakınlarındaki Şufa bölgesinde İsrail’i protesto eden Filistin vatandaşlarından biriydi. İsrail’in 800 kilometrekarelik bir alanı ele geçirip “endüstriyel park yapma” planını ve bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden Filistinli göstericiler İsrail askerinin sert müdahalesiyle karşılaştı. 

The Associated Press’e konuşan Hanun, sosyal medyaya yansıyan görüntüler hakkında şunları söyledi: “İsrail askerleri bana sert bir şekilde vurdu ve içlerinden biri dizini birkaç dakika boyunca boynuma bastırdı. Boynuma daha fazla baskı uygulamaması için hareketsiz kaldım ama insanlar beni oradan çıkardı.”

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise Hayri Hanun’un tutuklamaya direnmesi karşısında İsrail askerinin “ölçülü bir tavır takındığı” belirtildi. Açıklamada “Sosyal medyadaki videolar kesilmiş bir biçimde servis edilmiştir. Tutuklama gerçekleşmeden önce İsrail askerlerine yönelik şiddeti yansıtmamaktadır” denildi.

İnsan hakları örgütleri tarafından sürekli olarak aşırı güç kullanmakla suçlanan İsrail güvenlik güçlerinin bu müdahalesi, beyaz polis Derek Chauvin’in 25 Mayıs günü ABD’nin Minneapolis kentinde siyah vatandaş George Floyd’un boynuna diziyle baskı uygulayarak ölümüne sebep olmasını akıllara getirdi. Floyd’un ölümünden sonra ABD’de başlayan ırkçılık karşıtı protestolar bütün dünyaya yayılmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus