Jane Fonda: Başarılı bir aktris ve vazgeçmeyen bir aktivist

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

82 yaşında, iki Oscar ödülü sahibi ABD’li aktris Jane Fonda, New York Times’a kariyeri ve aktivizmi hakkında konuştu. Fonda, Vietnam Savaşı’na karşı çıkıp tutuklanmasından geçen aylarda Beyaz Saray önünde gerçekleştirdiği eylemlere yasayı karşısına aldığı zamanları anlattı.

Kasım ayındaki ABD başkanlık seçiminde Demokratlar’ın adayı Joe Biden’ı destekleyeceğini söyleyen Fonda, bu kararının gerekçesini “Bakın, bir faşistle savaşacağıma bir orta yolcuyu ikna etmeye çalışmayı yeğlerim” sözleriyle açıkladı.

Fonda’nın çevreci aktivizmi

Jane Fonda (ortada) Vaşington’daki iklim değişikliği protestolarında dört ayda beş kez gözaltına alındı.

New York Times yazarı Maureen Dowd’a konuşan Fonda, kendisini uzun bir süredir çevreci olarak tanımladığını söyledi. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji kullandığını, elektrikli araba aldığını, geri dönüşüm yaptığını, kırmızı et ve plastik tüketimini azalttığını belirten Fonda, geçen yıl bunların da yetersiz olduğunu fark ettiğini anlatıyor. Ünlü aktris, Greta Thurngberg ve Naomi Klein’ın “Yeşilci Yeni Anlaşma” (Green New Deal) kitabından etkilenip iklim değişikliğini protesto etmek için ABD’nin başkenti Vaşington’da, Beyaz Saray’ın önünde bir yıllığına kamp kurmaya karar vermiş.

Donald Trump’ı anlıyorum

Fonda, Trump’ın yetiştiriliş tarzını üçüncü kocası Ted Turner’a benzettiğini söylüyor: “Trump’ın çocukluğunda travmatize olduğunu düşünüyorum, Ted’in de olduğu gibi. Bu çeşit adamları anladığımı düşünüyorum. O yüzden şöyle düşündüm: Çevre konularıyla ilgilenen, tanıdığım en seksi, en akıllı kadınları bulup -mesela Sharon Stone-, beraber Beyaz Saray’a gidip yalvarıp yakarmalıyız.”

Fonda, planını anlatmaya şöyle devam ediyor: “Ona yapılması gerekeni söyleyip, bunun ne kadar ciddi bir problem olduğunu ve o bu problemi çözerse tarihin en büyük kahramanı olacağını falan söyleriz diye düşündüm.”

Fonda, bu planını gerçekleştirmek için Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump ile konuşmuş ancak Ivanka Trump gülüp telefonu kapatmış ve bir daha da aramamış.

Trump mi Nixon mı?

ABD’nin Vietnam Savaşı sırasındaki başkanı Richard Nixon, savaşı protesto eden Jane Fonda için “Derdi ne anlamıyorum. Güzel kadın ama hep yanlış yolda” demişti.

Trump ise başkent Vaşington’da yapılan iklim değişikliği protestolarının organizatörlerinden Fonda’nın dört ay içinde beş kez gözaltına alınmasının ardından “Jane Fonda’yı tutukladılar ama bir şey değişmedi. Bileğinde kelepçelerle herkese el sallıyordu, inanamadım. 25 yılda bir, onu tutukluyorlar” dedi.

Ünlü oyuncu 70’li yıllarda sıkı bir Vietnam Savaşı karşıtıydı.

Fonda Trump’ın açıklamalarına, “Ben Trump’ın kötü hareketlerinin travmatize olmuş bir insanın dili olduğuna inanıyorum. Hareketlerinden nefret edebilirsiniz ama kişiden nefret etmeyin, ona bu enerjiyi vermeyin” diyerek yanıt verdi.

Trump ile Nixon’ı da karşılaştıran Fonda “Trump çok daha tehlikeli. Bunu söylediğime inanamıyorum ama Nixon’ın bile yaptığı pozitif şeyler vardı. Ülkeyi yok etmek için yapabileceklerinin hiçbir limiti olmayan bir adam kadar tehlikeli değildi” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus