Kaliforniya yangınlarında en ölümcül hafta: “Trump kafasını kuma gömüyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaleti üst düzey yetkilileri şu ana kadar 36 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan yangınlarla mücadelenin etkisizliğinden Başkan Donald Trump’ın yönetimini sorumlu tuttu.

Sadece geçen hafta 25 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yangınların en etkili hissedildiği bölgelerden Los Angeles şehrinin valisi Eric Garcetti, CNN’e yaptığı açıklamada “Karşımızdaki iklim değişikliğidir. Karşımızdaki kafasını kuma gömen hükümettir” diye konuştu.

Trump, iklim değişikliğiyle uluslararası işbirliği ile mücadele etmek amacıyla 2015 yılında ABD’nin de içinde olduğu geniş bir mutabakatla imzalanan Paris Anlaşması’ndan ABD’yi çekmişti. Her fırsatta iklim değişikliğinin abartıldığını veya gerçek olmadığını iddia eden Trump iklim değişikliği kaynaklı yangın felaketleriyle ilgili eleştirilerin odağı oldu. Vali Garcetti, Trump’ı kastederek “İklim değişikliğinin gerçek olduğuna inanmıyorsa bir itfaiyeciyle konuşsun” dedi.

Bilim insanları ve uzmanlar iklim değişikliği, sıcaklık artışları ve kuruluğun Kaliforniya’da çıkan yangınların daha hızlı yayılmasına sebep olduğunu söyledi. Trump ise yangınların hızlı yayılmasından Kaliforniya’nın Demokrat yöneticilerini sorumlu tuttu. Trump, Demokrat valileri hedef alarak “Yerde kuru yapraklar birikiyor. Onlar çok hızlı yanıyor, yakıt gibiler. Bu konuda bir şey yapmalılar” diye konuştu.

Demokratlar’ın başkan adayı Joe Biden ise 12 Eylül Cumartesi günü yaptığı açıklamada “İklim değişikliğinin acil ve varoluşsal bir sorun olduğu inkar edilemez bir gerçek” dedi.

Yangın sezonlarında en riskli grubun yaşlılar ve fiziksel engelliler olmasına karşın geçen haftalarda her yaştan Kaliforniyalı hayatını kaybetti.

Yazın başında başlayan ve dört ay daha sürecek olan yangın sezonunda çıkan yangınlar şu ana kadar 3,2 milyon hektar yani Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’nın yüzölçümleri toplamı kadar ormanlık alanın yok olmasına sebep oldu. Boşaltılması planlanan bölgelerde 500 binden fazla Kaliforniyalı’nın yaşadığı ve halihazırda 60 binden fazla kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus