Hakkâri’de 16 yaşındaki bir çocuk, asker kurşunuyla öldürüldü – Valilik: “Havaya yapılan uyarı atışı sonucunda yaralanan vatandaşımız kurtarılamadı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hakkâri’nin Derecik ilçesine bağlı Yeşilova Mahallesi’nde, 16 yaşındaki Özcan Erbaş, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Hakkâri Valiliği yaptığı açıklamada, askerin havaya ateş açtığını ve yaralanan Erbaş’ın yapılan tedaviye rağmen kurtarılamadığını açıkladı.

Derecik Mahallesi’ne bağlı sınır hattında bulunan Yeşilova (Birox-İsyan) Köyü’nde dün (30 Kasım) saat 15.00 sıralarında iki arkadaşı ile piknik yaptığı söylenen 16 yaşındaki Özcan Erbaş, askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili Hakkâri Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“30.11.2020 günü saat 14.30 sularında Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurtdışından yurtiçine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konu ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma devam etmektedir.”

Halkların Demokratik Partisi Hakkâri Milletvekili Dr. Sait Dede, sosyal medya hesabından konuyla ilgili, “Yine bir Kürt genci yine vicdansızca bir infaz. 16 yaşındaki Özcan Erbaş, bugün saat 15.00 civarında Hakkâri’nin Derecik ilçesinin Birox Köyü’nde asker kurşunu ile katledildi. Biliyoruz yine cezasızlık zırhı ile korunmaya çalışılacak. Ama biz yüzyıl da geçse hesabını soracağız” mesajını paylaştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus