Ankara Gündemi (88) – CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu: “Hukukta reform söylemlerine inanmıyorum, Erdoğan’ın tek derdi iktidarda kalmak”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara Gündemi programının 88. bölümünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Özgür Özdemir’in sorularını yanıtladı. Programda, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı, “sivil anayasa” tartışmaları, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik kapatma tartışmaları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan fezlekeler konuşuldu.

İnsan Hakları Eylem Planı’nı samimi bulmadığını belirten Mehmet Bekaroğlu, kanun ve yasalardan önce uygulanmasına yönelik adım atılması gerektiğini söyledi. Bekaroğlu, “Siz 19 yıldır hükümetsiniz. Bu ülkede 700 kalemde hak ihlalleri devam ediyor. Burada vaat edilen birçok şey herhangi bir anayasal ve yasal bir engelden kaynaklanmıyor. Böyle ciddi düzenlemelere ihtiyaç yok. Uygulamadan kaynaklanıyor. İktidarın para kaynakları tükendiği için böyle bir yola başvurdu. Hukukta reform söylemlerine inanmıyorum Erdoğan’ın tek derdi iktidarda kalmak” dedi.

“Yeni anayasa” tartışmalarını gündem değiştirmek için ortaya atıldığını ifade eden Bekaroğlu, “Ankara’da yeni bir anayasa yapma iklimi yok. Bu iklimi ortadan kaldıran da kendisi” sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

HDP’nin kapatılmasına yönelik çıkan tartışmalara değinen Bekaroğlu, “Esas beka sorunu HDP’yi kapatmaktır. HDP’yi kapattığınız zaman şiddete pirim verirsiniz. PKK’yı öne çıkarırsınız. Altı milyon seçmeni, Kürtler’i duygusal olarak bu ülkeden koparırsınız” şeklinde konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus