SosyoPolitik (59) – İlker Aytürk ile milliyetçi siyasette Akşener etkisi: “Akşener Kürt hareketini karşısına almak istemeyecektir ama sınırları da aşmayacaktır, siyasi akrobasi devam edecek”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Son zamanlardaki çıkışlarıyla dikkat çeken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in siyaset yapma biçimini, Türkiye’deki geleneksel milliyetçi siyaset çizgisinden farkını ve kadın liderliğin bu konuya etkisini, Bilkent Üniversitesi Sİyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi İlker Aytürk ile konuştuk.

Akşener’in İstanbul Sözleşmesi’ne verdiği desteğin onu sağın diğer aktörlerinden ayrıştırdığını ve bunu tabanının demografik özellikleri sayesinde de yapabildiğini söyleyen Aytürk, İYİ Parti’nin Kürt siyaseti ile ilişkisine dair şu yorumu yaptı: “Akşener siyasi akrobasi yaparak birtakım şeyleri oldurmaya çalışıyor, Kürt hareketi ne yapacaklarını bilemedikleri bir mesele. Akşener sınırlara yaklaşıyor ama daha ilerisine geçmiyor. Sınırları aşacağını sanmıyorum ama Kürt hareketini de karşısına almak istemeyecektir. Akrobasi devam edecek.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus