Piyanist Fazıl Say’ın müzikleriyle katkı sunduğu “Okuyan Bir Gelecek” platformu, çocukları kitaplarla buluşturacak: Hedef 100 bin çocuk

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), çocukların erken yaşta kitaplarla buluşmasını sağlamak amacıyla “Okuyan Bir Gelecek” platformununu dijital ortama taşıyor. Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın müzikleriyle ve Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Yöntem, Songül Öden ve Yekta Kopan gibi sanatçıların okudukları kitaplarla destek verdiği projede hedef, 100 bin çocuğu kitaplarla buluşturmak. Projenin tanıtıldığı toplantıda konuşan Fazıl Say, “Projeden haberdar olur olmaz dostlarımı aradım ve bir gün içinde bir liste oluşturduk. Bu güzel çocuk kitapları, çocuklarla hemen buluşsun istedik. 23 Nisan vesilesiyle bu buluşma çok daha anlamlı olacak” dedi. 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), beş yıldır sürdürdüğü ve bugüne kadar 12 bin çocuğa ulaşan “Okuyan Bir Gelecek” projesini dijital platforma taşıdı. AÇEV’in kurduğu dijital platformu ziyaret eden çocuklar Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Yöntem, Songül Öden ve Yekta Kopan gibi sanatçıların sesinden kitapları dinleyebilecek. Platform üzerinden bir bağış hareketi de başlatan AÇEV, evlerinde kitap olmayan 100 bin çocuğu kitaplarla buluşturmayı hedefliyor. Proje kapsamında, İhtiyaç Haritası adlı internet sitesinden köy okulları adına ihtiyaç sahibi çocuklar için toplu başvuru yapılabilecek.

Okuyan Bir Gelecek platformunun bugün (21 Nisan) yapılan tanıtım toplantısı, AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı’nın konuşmasıyla başladı. Maşalacı, “Bilimsel araştırmalar yüksek sosyoekonomik düzeyden ailelerin çocuklarının dört yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime, düşük sosyoekonomik seviyedeki çocukların ise sadece 13 milyon kelime duyduklarını gösteriyor. 32 milyon kelimelik bu farkı kapatmak için çocukları küçük yaştan itibaren kitaplar aracılığıyla yeni kelime ve kavramlarla tanıştırmak büyük önem taşıyor” dedi. 

Daha sonra söz alan AÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Ayşecan Özyeğin Oktay da proje kapsamında binlerce çocuğun evine ilk kez kitap gireceğini vurguladı. Oktay, “Dil gelişimi gibi temel yetkinliklerin geliştirilmesi, çocuklarımızın geleceği için tartışmasız öneme sahip. Dil gelişimi için de onları mümkün olduğu kadar erken kitaplarla tanıştırmak gerekiyor” diye konuştu.

Müzikleriyle projeye katkı sağlayan piyanist ve besteci Fazıl Say, projeyle ilgili “Projeden haberdar olur olmaz dostlarımı aradım ve bir gün içerisinde bir liste oluşturduk. Bu güzel çocuk kitapları, çocuklarla hemen buluşsun istedik. 23 Nisan vesilesiyle bu buluşma çok daha anlamlı olacak” dedi. 

Çocukların kitap okumasıyla ilgili yapılacak her çalışmanın çok önemli olduğuna inandığını belirten ve elinden gelen desteği vermeye gayret ettiğini vurgulayan Say, şöyle devam etti: “Bence, Okuyan Bir Gelecek platformu da yalnızca çocukların değil, ailelerin de kitaplarla ilgili farkındalığını artırması açısından önem taşıyor. Bu projenin müziklerini üstlenmek benim için de hem heyecan hem mutluluk verici oldu. Hem kendi bestelerimle hem de bazı klasikleri yorumlayarak projeye destek verdim. Bu sayede edebiyatı ve müziği birleştirdik.”

Derleyen: Edanur Tanış

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus