Begüm Başdaş ile Yollarda (15): Türkiye’de LGBTİ+ mülteciler – Hayriye Kara ve Sobhan Nofar ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yollarda programında bu hafta Begüm Başdaş, konukları Kaos GL Derneği avukatı Hayriye Kara ve LGBTİ+ hakları savunucusu İranlı mülteci Sobhan Nofar ile Türkiye’de yaşayan LGBTİ+ mültecilerin yaşam koşullarını, karşılaştıkları hukuki süreçleri, uğradıkları ayrımcılık ve şiddet karşısında örgütlenme deneyimlerini, hak temelli bir yaklaşımla ve LGBTİ+’ların hak özneleri olduğunun altını çizerek konuştu.

Kapak resmi: Aslı Alpar

Hayriye Kara, 2008 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Gönüllü olarak çalışmalar yürüttüğü ve örgütlendiği Kaos GL’de 2010 yılından bu yana profesyonel olarak çalışıyor. Kaos GL derneğinde Mülteci Hakları Program Koordinatörü olarak görev yapıyor, aynı zamanda derneğin avukatlarından biri. 2010 yılından bu yana LGBTİ+ hakları özellikle LGBTİ+ mülteci hakları alanından hem bir özne olarak hem de bir avukat olarak mücadele ediyor.

Sobhan Nofar, İran’da doğdu ve 23 yaşına kadar orada yaşadı. İran’da ve Türkiye’de LGBTİ+ hakları alanında hak mücadelesi yürütüyor. Uluslararası tercümanlık ve ayrıca moda tekstil alanlarında eğitimini tamamladı. 2017 yılında mülteci olarak tanındı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus