Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya ile söyleşi: “Virüs ile randevulaşır gibi karar alınarak mücadele edilemez”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, dünkü (26 Nisan) kabine toplantısı sonrası duyurulan koronavirüsle mücadele için 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma kararını Medyascope‘tan Ferit Aslan’a yorumladı. Dr. Yerlikaya, “virüs ile randevulaşılır gibi karar alınıp mücadele edilemeyeceğini” söyledi. Alınan kararların turizme yönelik olduğunu söyleyen Yerlikaya, “Bu uygulama ile yoksul ve dezavantajlı kesimler eve kapatılacak, böyle mücadele edilemez. Ekonomik ve sosyal destekler sağlanması gerekir. Ev içi bulaşmaların arttığını görüyoruz” diye konuştu.

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, tam kapanma kararının ekonomi ve turizm düşünülerek alındığını ve bunun doğru olmadığını söyledi. Salgının yükünü belirli kesimin sırtladığını söyleyen Yerlikaya, “Biz TTB olarak sokağa çıkma yasağı şeklinde değil, özellikle kapalı alanlardaki insan hareketliliğini ortadan kaldıracak ve ekonomik destek ile desteklenecek bir tedbir alınmasını istedik. Bilimsel parametreler üzerinden karar alınmalıdır” dedi.

Diyarbakır’da bugüne kadar aşı sırası gelip aşılanan kişi sayısının 275 bin civarı olduğunu, 80 bin kişinin de aşı sırası gelmesine rağmen aşılanmadığını belirten Yerlikaya, “Aşılama ile ilgili düzgün bir çalışma ve kampanya yürütülmedi. Aşı politikası insanların kafasında soru işaretlerine yol açtı. Biz vatandaşların sırası geldiğinde gidip muhakkak aşı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus