Haber Hafta Sonu (2 Mayıs 2021): Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ile “tam kapanma”, Hindistan varyantının salgına etkisi ve aşılama

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Editör: Engin Deniz İpek

Haber Hafta Sonu’nda bu akşam Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ile koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mayıs’a kadar sürecek kapanmanın olası etkilerini, Hindistan varyantı riskini ve Türkiye’nin aşılama politikasını konuştuk

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul: “Bizim kastettiğimiz kapanma bu değil”

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 17 Mayıs saat 05.00’e kadar sürecek tam kapanma, 29 Nisan saat 19.00 itibariyle başladı. Bültenimizin konuğu Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, tam kapanmadan kastedilenin bu olmadığını, getirilen kısıtlamaların kısmi kapanma olduğunu söyledi: 

“Biz tam kapanmadan söz ediyorduk. İçerisinde olduğumuz kapanma ise kastettiğimiz kapanma değil, buna tam kapanma demek çok zor. Biz altyapısının hazırlandığı, sosyal ve ekonomik desteğin sunulduğu ve kritik üretim dışında tüm sektörlerin durdurulduğu bir tam kapanmadan bahsettik. Fakat şimdi baktığımız zaman altyapısının hazırlanmadığı ve çalışan nüfusun büyük bir kısmının çalıştığı bir kısmi kapanmayla karşı karşıyayız. Peki bundan sonraki süreçte olgular azalacak mı? Ben olguların azalmasını bekliyorum, zaten azalıyor da. Fakat bizim hedeflediğimiz salgını kontrol altına alma durumu ortaya çıkacak mı? Bu soru da biraz şüpheliyim”

“Kısmi kapanma sayesinde Hindistan varyantının ülkemizde yayılma olasılığı azalacak”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 17 ülkede görülen Hindistan varyantının çok daha hızlı ve çabuk bulaştığını açıkladı. Bülent Ertuğrul ile Türkiye’de de görülen bu varyantın salgının seyrine etkisi konuştuk. Aşıların bu varyanta etkisi konusunda konuşmak için erken olduğunu ifade eden Ertuğrul, kapanmanın varyantın dolaşımını engelleyeceğini söyledi:

“Hindistan varyantının da İngiltere varyantına benzediğini söyleyebiliriz. Aşıların Hindistan varyantına etkisini konuşmak için erken. Bu kismi kapanma sayesinde Hindistan varyantının ülkemizde yayılma olasılığı azalacaktır. Biz bunu İngiltere varyantında da yapabilseydik, bu kadar yayılım olmazdı.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus