Özgür gazeteciliğe destek olun
Search
Close this search box.

Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler anıldı

Kocaeli-Gölcük’te 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde yaşamını yitirenler çeşitli illerde yapılan programlar ile anıldı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İstanbul-Avcılar’da Marmara Caddesi’nde 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Programda konuşan Avcılar Kent Konseyi Başkanı Turgay Halisçelik, depreme karşı gerekli yasal düzenlemelerin tolerans gösterilmeden yapılması gerektiğini söyledi ve “Bilim […]

Murat Yetkin yazdı | Deprem çalışmaları yetersiz: Hükümete tepki büyüyor

Murat Yetkin, YetkinReport’taki yazısında Kahramanmaraş’taki 7,7 ve 7.6’lık iki depremin ardından hükümetin yurttaşlara ulaşma, arama ve kurtarma çalışmalarında yetersiz kalmasının giderek daha fazla eleştiri konusu olduğunu vurguladı. Murat Yetkin, yazısında şu değerlendirmede bulundu: “Depremin şiddetinin çok büyük olduğu bir gerçek. Öte yandan 1999 Gölcük depreminde DSP-MHP-ANAP koalisyonu altında devletin ne kadar hazırlıksız ve yetersiz kaldığı […]

17 Ağustos depreminin 23. yılı – AHDER Yönetim Kurulu Üyesi Olcayto Satı: “İnşaat tekniklerinin artmasına rağmen yapılarımız neden kalitesiz?”

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23. yıldönümünde Medyascope’a konuşan Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) Yönetim Kurulu Üyesi Olcayto Satı, “İnsanlara sürekli eğitim vermek, bilgilendirmek, gerekli araç gereçlerle buluşturmak, onların farkındalığını artırmak gerekiyor” dedi. Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) Yönetim Kurulu Üyesi Olcayto Satı, vatandaşların depreme karşı bilinçlenmeleri ve belediyelerin farkındalık eğitimlerini düzenli olarak vermeleri […]

Dördüncü Yol (30) – Türkiye’nin deprem gerçeği: Sosyal, ekonomik ve politik yönleri

Dördüncü Yol‘un 30. bölümünde siyasetbilimciler Alphan Telek, Gülçin Karabağ, Dr. Ferda Fahrioğlu Akın ve ekonomist Dr. Murat Kubilay İzmir’de yaşanan depremin ardından deprem, toplum, siyaset ve ekonomi ilişkisini ele aldılar. Programda deprem vergisi ve 1999 yılında Gölcük’te meydana gelen depremden bu yana depremle ilgili kamusal yönetim sorunları tartışıldı. 

SosyoPolitik (6): Mehmet Ali Çalışkan ile kriz dönemlerinde sivil dayanışma – 99’dan bu yana neredeyiz?

SosyoPolitik’te bu hafta Şükran Şençekiçer’in konuğu Yaşama Dair Vakıf kurucularından Mehmet Ali Çalışkan’dı. Çalışkan, Elazığ depremi sonrası yaşananların, Van’daki çığ felaketinin ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçak kazasının devletin kriz yönetimiyle ilgili gösterdiklerini ve bu durumlarda sivil toplum kuruluşlarının rolünü anlattı. 1999 depremiyle karşılaştırıldığında devletin depreme çok daha hazır durumda olduğunu söyleyen Çalışkan, buna rağmen devletin […]