Özgür gazeteciliğe destek olun
Search
Close this search box.

Gomaşinen (27): 28 Şubat sürecinden kesitler

Gazetecilik anılarımın 27. bölümünde, adını 28 Şubat 1997’deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından alan ve Necmettin Erbakan liderliğindeki Refahyol hükümetinin devrilmesi, İslami kesim üzerine baskılar ve Refah Partisi’nin kapatılmasıyla devam eden siyasi süreç boyunca yaşadıklarım, gördüklerim ve haberleştirdiklerimden kesitler anlattım. Yayına hazırlayan: Zübeyde Beyaz  35 yıllık gazeteciyim. Türkçe’nin dışında Fransızca ve İngilizce’yi anlayabiliyorum, konuşabiliyorum, yazabiliyorum […]

Şeniz Bayır yazdı: “Hocaların ve kocaların insafına bırakılan biz 28 Şubat’lı kadınlar, şu an başlarını açan kadınların toplumun insafına bırakılmasını istemiyoruz”

“Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm ancak hep ertelediğim ‘Hocalarla kocaların insafına bırakılmak’ adlı yazıyı, Ruşen Çakır’ın ‘Dün baskılara rağmen başörtüsü takma ile bugün çıkarmanın gerisindeki motivasyon büyük oranda birbiriyle benzeşiyor‘ videosunu izledikten sonra artık ertelemeden yazmaya karar verdim” diyen doktora öğrencisi ve edebiyatçı Şeniz Bayır’ın yazısını yayımlıyoruz. Öncelikle belirtilecek ilk konu özetle şudur ki başörtüsü “sorununun” çözülmüş […]

Olmamış, olacağı da meçhul bir darbenin mağduriyet kuyruğu

Yayına hazırlayan: Engin Deniz İpek Merhaba, iyi günler, iyi haftalar. Bazı konular var, ya da sorular var. Aslında bunların üzerine konuşmayı çok doğru bulmuyorum, ama ne zamandır hep bu sorular bir şekilde karşımıza çıkıyor. Mesela birisi, bir şekilde Türkiye’de bir iç savaş ihtimali olup olmadığı sorusu. Bir diğeri son dönemin en yaygın sorularından birisi: “Erdoğan […]

Başörtüsü mücadelesinin değişen yolculuğu: Büşra Cebeci ile söyleşi

Yayına hazırlayan: Kerimcan Malaz   Medyascope’tan herkese merhaba. Bugün başörtüsünün dünden bugüne değişen mücadelesinin yolculuğunu konuşacağız. Konuğumuz Büşra Cebeci. Büşra hoşgeldin. Merhaba, hoşbulduk. Büşra aynı zamanda bir Medyascope çalışanı, gelmesi zor olmadı o yüzden. Bianet’te bir yazı dizin yayımlandı yakın zamanda ve bayağı da güzel bir tartışma yarattın başörtüsü mücadelesiyle ilgili. Değişen meseleleri anlatıyorsun; […]