Özgür gazeteciliğe destek olun
Search
Close this search box.

Murat Yetkin yazdı: Erdoğan NATO’dan ne istedi, ne aldı?

Gazeteci Murat Yetkin kişisel blogundaki son yazısında Londra’daki NATO’nun 70. yıl zirvesini ele aldı ve Türkiye’nin Baltık bölgesinin “Kademeli Savunma Planına” onay vermesini yorumladı. Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda’nın, “Kimse bizden bir şey istemedi. Gösterdiği dayanışma için hepimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettik” dediğini hatırlatan Yetkin şöyle devam etti: “Oysa Trump, Erdoğan ile ‘Suriye, Kürtler, ateşkes, göçmenler’ […]

NATO Zirvesi – Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Türkiye bazen IŞİD uzantısı gruplarla çalışıyor”

Londra’daki NATO zirvesi vesilesiyle ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye’ye yüklendi. İttifak için ortak tehdit olarak nitelenmesine rağmen, terörizmin tanımında birlik olmadığını söyleyen Macron, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye baktığım zaman şunu görüyorum: Bizimle beraber omuz omuza IŞİD’e karşı savaşanlara karşı savaşıyorlar. Bazen de IŞİD uzantısı […]

Senem Aydın Düzgit ile söyleşi: “Trump’ın yeniden seçilmemesi halinde, Türkiye’nin ABD ile çok ciddi sorunlar yaşaması olası”

Londra’daki NATO 70. yıl zirvesi öncesinde, İttifak içindeki görüş ayrılıklarını, Türkiye-NATO ve Türkiye-ABD ilişkilerini İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Uzmanı ve Araştırma ve Akademik İlişkiler Koordinatörü, Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Senem Aydın Düzgit ile konuştuk.

NATO zirvesi – Trump: “Türkiye’yi seviyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaşıyorum”

İngiltere’deki liderler zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere Türkiye’yi sevdiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi anlaştığını söyledi. Trump, bugün (3 Aralık) İngiltere’de başlayacak NATO zirvesi öncesinde ABD’nin Londra Büyükelçiliği’nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le bir araya geldi. ABD Başkanı görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi seviyorum. […]

Reuters: “Türkiye YPG anlaşmazlığı yüzünden NATO’nun Baltık ülkeleri savunma planını engelliyor”

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde YPG’yle mücadelesine NATO’nun yeteri kadar siyasi destek vermediği gerekçesiyle, ittifakın Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını engellediği iddia edildi. Reuters haber ajansının, NATO’daki kaynaklarına dayanarak yayınladığı haberde, Türkiye’nin ittifak YPG’yi terör örgütü olarak tanıyana dek, NATO’daki temsilcisinden, söz konusu savunma planlarını imzalamamasını, özel ve resmi görüşmelerde bu konuda sert tutum […]