Özgür gazeteciliğe destek olun
Search
Close this search box.

Aydın Sezer: “500 milyar dış borç ve iki S-400 bataryası ile ABD ve NATO’ya başkaldırmak gurur okşayıcı olsa da, gerçekçi değil”

İdlib’deki son gelişmeler ışığında, ABD ile yaşadığımız S-400/F-35 krizi ve Rusya ile ilişkilerimizi değerlendiren Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, Türkiye’yi dış politikada krize sürükleyen asıl meselenin Suriye konusunda 2011’den bu yana atılmış olan adımlar olduğuna dikkat çekti. ABD ve Rusya’yı birbirine karşı kullanarak yürüttüğümüz politikaların bizi artık ötelenemez bir seçim yapma noktasına getirdiğini söyleyen Sezer, […]

Senem Aydın-Düzgit’ten S-400 krizi değerlendirmesi: “NATO, Türkiye’yi dışlayabileceğine dair mesajlar gönderiyor”

Femfikir’de S-400 füze sistemi üzerinden ABD ile yaşanan kriz konuşuldu.Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Evren Balta, Türkiye’nin ABD ile Rusya arasındaki küresel silahticareti pazarındaki rekabetin arasında kaldığına vurgu yaptı. SabancıÜniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.Senem Aydın-Düzgit ise, Washington’ın Türkiye’yi NATO’dandışlayabileceğine dair üstü kapalı mesajlar göndermeye başladığınadikkat çekti. İşte, uzmanların değerlendirmeleri:

Kerim Has: “Türkiye S-400’ler için erteleme değilse bile, çıkış yolu arıyor gibi”

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin ABD’nin talebi üzerine S-400’lerinteslim tarihinin ertelenmesi seçeneğini değerlendirdiğini duyurdu.Daha önce Bloomberg de Washington’ın Ankara’dan S-400’lerin alımını2020 yılına kadar ertelemesini talep etttiğini yazmıştı. Konuylailgili görüşüne başvurduğumuz Rusya uzmanı Dr. Kerim Has, gelişmelerinTürkiye’nin S-400’ler konusunda ABD ile bir uzlaşma, “bir çıkış yolu”yolu aradığına işaret ettiğini söyledi. Türkiye’nin daha önce en az iki kez […]

Ankara’dan Bild gazetesine yalanlama: S-400’leri almaktan vazgeçmedik, işlem tamamlandı

Alman Bild gazetesi Türkiye’nin S-400 füze sistemini almaktan vazgeçtiğini iddia etti. Ankara, Bild’in haberini hemen yalanladı. Dolar, Bild’in haberinin ardından kısa süreliğine 5,99 seviyesine geriledi. Bild, iddiasını “Erdoğan’dan sürpriz geri adım, Rus silahları alınmayacak” manşetiyle verdi. Habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik kriz ve Türk lirasındaki değer kaybı sebebiyle S-400’leri almaktan vazgeçti. Bild, iddiasını […]

TASS: Türk askerlerinin S-400 eğitimi bu ay başlıyor

Rus haber ajansı TASS, Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayanarak, Türk askerlerinin S-400 füze savunma sistemini kullanmak üzere bu ay sonundan itibaren eğitim almaya başlayacağını duyurdu. Habere göre yaklaşık 100 Türk askeri beş ay sürecek eğitim için Rusya’ya gidecek. Söz konusu kaynak, Türk askerlerinin, mart ayından bu yana S-400 eğitimi almak için Rusya’da bulunan Çinli askerlerle beraber […]

Açık Oturum (189): Aydın Selcen, Amberin Zaman ve Özgür Özdamar ile S-400 ve F-35 arasında sıkışan dış politika

Medyascope’un 189. açık oturumunda Sedat Pişirici’nin konukları Aydın Selcen, Amberin Zaman ve Özgür Özdamar‘dı. Programda Türkiye’nin dış politikasındaki sorunlar, S-400 ve F-35 krizi ve Türkiye’nin ABD ve Batı ile olan ilişkilerinin geleceği konuşuldu. Yayına hazırlayan: Tania Taşçıoğlu Baykal Sedat Pişirici: İyi akşamlar. Medyascope’un 189. açık oturumunda karşınızdayız. Bu akşam üç konuğumuz var. Aydın Selcen stüdyoda […]

Akın Ünver: Rusya, Türkiye’deki haber savaşını kazandı

Akın Ünver’in Foreign Policy’ye yazdığı makaleyi Okan Yücel çevirdi. Kremlin’in Türkiye’deki ajandasını gerçekleştirmek için sosyal medya üzerinden sahte haberler üretmesine gerek yok; çünkü yerli kaynaklardaki dezenformasyon zirve yapmış durumda. Moskova tartışmanın iki tarafını da etkilemeyi başardı. Yakın zamanda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almak için yaptığı teklif medyada yeniden yankılanmaya başladı. Putin ve […]