Eski MİT mensubu Enver Altaylı FETÖ’den tutuklandı. Akrabası eski milletvekili Orhan Kavuncu: “Tutuklamada siyasi gerekçeler ağır bastı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

FETÖ soruşturması kapsamında geçen hafta gözaltına alınan eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) çalışanı Enver Altaylı tutuklandı. Altaylı’nın tutuklanmasını duyuran eski BBP milletvekili ve Altaylı’nın akrabası olan Orhan Kavuncu oldu. Kavuncu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Altaylı’nın tutuklanma gerekçesinin FETÖ davasından tutuklu bir MİT çalışanının Altaylı’dan yardım istemesi olarak açıkladı. Orhan Kavuncu açıklamasında tutuklanmada siyasi gerekçelerin de ağır bastığını da öne sürdü.

13083345_853605054767717_7142815741769445588_n

Eski Milletvekili Prof. Dr. Orhan Kavuncu’nun açıklaması şu şekilde:

“Enver Altaylı 20 Ağustos 2017 günü gözaltına alındı. Bugün de tutuklandı. Avukatından öğrendiğimiz kadarıyla, 2013 yılında MİT’e alınan 15 Temmuz’dan sonra da FETÖ’cü olduğu için MİT’ten ihraç edilen ve halen tutuklu olan birisi Enver Altaylı’ya telefon edip yardım istemiş. Buna istinaden örgüte yardım etmek suçundan yargılanma istemiyle tutuklandı. Bunun dışında bilmediklerimiz var mıdır? Olabilir. Enver Altaylı benim halamın oğlu, kayın biraderim, benden beş yaş büyük ağabeyimdir. Fikri yapımın oluşmasında katkısı olmuştur. Dolayısıyla onunla ilgili davayı takip etmek, yardım etmeye çalışmak benim en tabii vazifemdir. Dosyanın içeriğinden hareketle hukuki bir mücadele de verilecektir. Ama siyasi gerekçelerin daha ağır bastığını düşündüğüm bu olayda, ilkelerden de hareket ederek Enver ağabeyimin yanında yer alacağım.”Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sabri Erdil ve Tuğrul Türkeş ile görüştüm. AK Parti’den Milletvekilleri arkadaşlarımın yardımını istedim. Ayrıca Devlet Bahçeli’ye de konu bir arkadaşımız aracılığıyla iletildi. Aralarında yardımcı olmak isteyenler vardı; onlara en içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

MİT Müsteşarına mektup

Kavuncu ayrıca MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yazdığı mektubu da sosyal medya hesabından paylaştı:

“Sayın
Hakan Fidan
MİT Müsteşarı

Değerli Müsteşarım

1- Enver Altaylı, Mustafa Özcan ilişkisi bilinen bir konu. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip İşçimen’e daha önce verdiği ifadede Özcan ile dönemin Cumhurbaşkanı’nın yönlendirmesiyle Orta Asyalı öğrencilere yardım amacıyla nasıl tanıştığı bilgisinin detayları bulunuyor.
2- Enver Beyin, Teşkilata 7 Şubat 2012’den sonra alınmış, İran masasında çalıştırıldığı iddia edilen 15 Temmuz 2016’dan sonra FETÖ’cü olduğu için ihraç edilmiş, tanımadığı bir gencin telefonuna cevap vermekle suçlandığı söyleniyor. 70 küsür yaşındaki Enver beyin 20 küsür yaşında ve üstelik teşkilattan ihraç edilmiş bir şahısla irtibat kurup kendisine yardımcı olmaya çalışacağı iddiasını aklımız almıyor.
3- Bunların dışında bir konu varsa onu biz de bilelim ki, susup bir kenarda sabırla bekleyelim.
Saygılarımla…
Prof. Dr. Orhan Kavuncu”

Enver Altaylı kimdir?

Türkiye’ye göç eden Özbek bir ailenin çocuğu olan Enver Altaylı, Sovyetler Birliği’nin çökmesinin ardında Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nin kuruluşu döneminde aktif olarak o coğrafyada görev yaptı. Enver Altaylı 2013 yılında “Ruzi Nazar: CIA’nın Türk Casusu” başlıklı bir kitap yazdı. Altaylı bu kitabında kendisi gibi Özbek asıllı olan CIA görevlisi Ruzi Nazar ile Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri’nde Komünizme karşı verdikleri savaşı anlattı. Enver Altaylı’nın hayatı ise 2008 yılında İrfan Ülkü tarafından kitaplaştırıldı. Kitapta Enver Altaylı anlatılırken şu ifadeler kullanıldı:

altaylıkitap2“Türkistan’dan Türkiye’ye göçmüş bir Özbek ailede Enver Paşa’nın yarım kalmış mücadelesini tamamlama idealiyle şekillenen çocukluk yılları, Harp Okulu’ndaki Talat Aydemir’in darbe girişiminin ardından MHP’nin kuruluşunda Türkeş’le kader birliği; Efsanevi MİT müsteşarı Fuat Doğu’nun manevi evladı olarak ‘Ümit’ kod adıyla, MİT içinde Sovyet esaretindeki Türk dünyası için verilen olağanüstü mücadele dönemi… MHP parti müfettişi ve 12 Eylül darbesinin ardından Almanya’da geçen sürgünlük yılları, Sovyet İmparatorluğu’nun çöküşüyle Türkiye ile Orta Asya’da Özal, Demirel ve İslam Kerimov’un yakınındaki isim olarak Türkiye ile Orta Asya Cumhuriyetleri arasındaki ilişkilerin kurulup şekillenmesi sürecinde Büyük güçlerle oynanan ‘Büyük Oyun’ sahnesine Türkiye’yi sokan Altaylı’nın gizli biyografisi ilk kez gün ışığına çıkıyor.”

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus