Bağdadi’nin son ses kaydı: Kurgu mu, gerçek mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bir süredir hayatta olup olmadığı tartışılan IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye ait olduğunu öne sürülen bir ses kaydı yayınlandı.

IŞİD’e yakınlığıyla bilinen El Furkan Medya Grubu tarafından Bağdadi’ye ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı yayınlandı. Kayıtta Bağdadi’ninkine benzer bir sesin, Kuzey Kore’nin Japonya ve ABD’ye yönelik tehditlerinden bahsettiği duyuluyor.

Konuşan kişi, Irak güçlerinin Temmuz ayında geri aldığı Musul başta olmak üzere IŞİD’in önemli kentlerinden bahsediyor. Bağdadi olduğu iddia edilen kişi aynı zamanda taraftarlarını “düşmana karşı direniş”e çağırıyor ve “zafere giden yolun sabırlı olmaktan ve kâfirlere karşı direnişten” geçtiğini söylüyor.

ABD’nin başına 25 milyon dolarlık ödül koyduğu ve hayatta olup olmadığı bilinmeyen Bağdadi, Temmuz 2014’ten beri kamusal alanlarda görüntülenmiyor. Bağdadi’nin görüntülendiği son yer, Musul’daki el-Nuri Camii’ydi.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, kendisine Bağdadi’nin ses kaydıyla ilgili sorulan bir soruyu “Bağdadi’nin öldüğüne dair doğrulanabilir bir kanıt elde edene kadar yaşıyor olduğunu varsayacağız” diye yanıtladı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü de BBC’ye “Ses kaydının farkındayız ve onu incelemek için gerekli adımlar atıyoruz. Ona ait olduğundan şüphe duymamızı gerektirecek bir neden olmamakla birlikte ona ait olduğunu da henüz doğrulamış değiliz” dedi.

IŞİD’le bağlantılı sitelerden birinde yayınlanan 46 dakikalık ses kaydı, Kasım 2016’dan beri yayınlanan ilk ses kaydı oldu.

Kayıtta konuşan kişi, Musul’un yanı sıra Suriye’deki Hama ve Rakka ile Libya’daki Sirte kentinde yaşanan savaşlardan söz ediyor ve “akan kanlar boşa değil” diyor. Söz konusu kayıtta, Rusya’nın arabuluculuğunda gerçekleşen Suriye’deki barış görüşmelerinden de bahsediliyor.

Bağdadi’nin Suriye – Irak sınırında IŞİD tarafından kontrol edilen bölgede saklanıyor olabileceği düşünülüyor. Kendisinin nerede olduğunu bilen kişilerin sayısınınsa çok az olduğu tahmin ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus