Sandığa giden 10 Katalan’dan 9’u “bağımsızlık” dedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde düzenlenen bağımsızlık referandumu, 844 kişinin yaralandığı olayların gölgesinde gerçekleşti. Polisin sert müdahalelerine ve hatta oy kullanılmasını engellemesine rağmen halkın yüzde 90,09’u bağımsızlık yönünde oy kullandı. Referandum sonrasında açıklama yapan Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, “bağımsız bir devlet kurma hakkı elde ettiklerini” duyurdu.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Puigdemont, referandum sonuçlarıyla birlikte tek taraflı bağımsızlık ilan etmenin de önünün açıldığını ifade etti.

Puigdemont, diğer önde gelen Katalan liderlerle birlikte televizyonda canlı yayınlanan açıklamasında, “Bu umut ve acı dolu günde, Katalonya vatandaşları, yönetim biçimi cumhuriyet olan bağımsız bir devlet kurma hakkı kazanmıştır. Hükümetim önümüzdeki birkaç gün içerisinde bugünkü oylamanın sonuçlarını halkımızın egemenliğinin vücut bulduğu Katalan Parlamentosu’na yollayacak” dedi.

Puigdemont ayrıca dün yaşanan şiddet olayları karşısında sessizliğini koruyan Avrupa Birliği’ne de sert çıkarak, AB’nin artık “kafasını başka yöne çevirmeyi sürdüremeyeceğini” söyledi.

Polisten sert müdahalesi sebebiyle yüzlerce kişi yaralandı

Katalonya Özerk Yönetimi Sözcüsü Jordi Turull, referandumda 2,3 milyon geçerli oy kullanıldığını ve halkın yüzde 90,09’ununsa “Evet” oyu vererek bağımsızlığa destek verdiğini açıkladı. Referandumda “Hayır” oylarının oranı ise yüzde 7,87 oldu.

Katalonya’da yaklaşık 5 milyon 300 bin seçmen bulunuyor. Dünkü referandumda ise katılım oranı yüzde 42,3’te kaldı.

Katalonya bağımsızlık referandumu, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmiş ve hükümet de oylamayı durdurmak için önlemler alacağını açıklamıştı. İspanyol polisi dünkü sert müdahalesinde Katalanların oy kullanmasına engel olmanın yanı sıra birçok yerde oy pusulalarına ve sandıklara da el koydu.

Polisin sert müdahalesiyle yaşanan çatışmalar sonucu yüzlerce kişi yaralandı. Katalonya Özerk Yönetimi, yaralı sayısının 800’ün üzerinde olduğunu açıkladı.

İspanya İçişleri Bakanlığı da 12 polis memurunun yaralandığını ve üç kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada ayrıca, 92 oy kullanma merkezinin kapatıldığı belirtildi.

https://www.youtube.com/watch?v=jH53_XjO_6E

İspanya’da merkezi hükümetin referandumu “yasa dışı” ilan etmesi ve son bir haftadır uyguladığı önlemler, Katalanların kararlı bir şekilde mobilize olmasında da büyük rol oynadı. Referandum öncesindeki anket sonuçlarına göre “Evet” ve “Hayır” oyları başa baş gidiyordu.

Pazar sabahı erken saatlerde oy kullanılan okullarda polis şiddetine dair gelen görüntüler, bağımsızlık karşıtı Katalanların da sandığa gitmesini sağladı.Ancak katılım oranının yüzde 50’nin altında olması da bağımsızlığa destek oranının ne ölçüde değiştiğine dair verileri karmaşıklaştırdı.

İspanya Başbakanı: “Bu referandum demokrasiyle dalga geçmektir”

Oylamanın tamamlanmasının ardından İspanya Başbakan Mariano Rajoy da bir açıklama yaptı. Rajoy, Katalanların kandırılarak, yasa dışı bir oylamaya katılmaya zorlandıklarını belirterek, referandumu demokrasiyle “dalga geçmek” olarak nitelendirdi.

Katalonya’nın bölgesel başkenti Barcelona’da toplanan binlerce kişi ise sevinç gösterileri düzenledi. Barcelona’da bulunan Katalonya Meydanı’na kurulan dev ekranda son gelişmeler canlı yayınlandı.

Katalonya’da bağımsızlık yanlısı gruplar ve sendikalar Salı günü genel greve gideceklerini açıkladı.

Referandum sonucu bağlayıcı niteliğe sahip. Sonuçların açıklanmasından iki gün sonra Katalonya Parlamentosu’nun toplanıp, bağımsızlık ilan etmesi gerekiyor.

Barcelona maçı seyircisiz oynandı

Referanduma destek veren kuruluşların başındaysa Katalan ekibi Barcelona geliyor.

Katalan ekibinin efsane futbolcuları halkı oy vermeye davet ederken, takım kaptanı Gerard Pique de dün sandık başında oyunu kullandı.

Kentte yaşanan olayların ardından Barcelona yönetimi ligin 7. haftasında Las Palmas ile Camp Nou’da dün oynanan maçın ertelenmesini talep etmişti. İspanya Futbol Federasyonu’ndan ilk etapta ret yanıtı alan Barcelona yönetiminin güvenlik kaygısı sebebiyle bu konuda girişimleri maç saatine kadar sürdürdü. Ancak olumsuz cevap üzerine Katalan ekibi karşılaşmanın olası şiddet olayları ihtimaline karşı seyircisiz oynanmasına karar verdi.

Las Palmas yönetimi Barcelona karşısında İspanya bayraklı formayla çıkma kararı aldı. Twitter hesabından kararını paylaşan Las Palmas’ın bu hamlesinin ardından Barcelona yönetimi La Liga’da maç önünde kulüp yöneticileri arasında düzenlenen dostluk yemeğini iptal ettiğini duyurdu.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus