Frankfurt Kitap Fuarı’nda Ahmet Şık’a “cesur gazetecilik” ödülü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yarın kapılarını ziyaretçilerine açacak olan 69. Frankfurt Kitap Fuarı’nda, 29 Aralık 2016 tarihinden beri Silivri Cezaevi’nde bulunan gazeteci Ahmet Şık’a “Raif Badawi cesur gazetecilik ödülü” verilecek. Fuarın ilk gününde, Türkiye saatiyle 15.00’te verilecek olan ödülü Ahmet Şık adına avukat Can Atalay alacak. Fuar kapsamında ayrıca, “Wir wollen das Meer sehen”-”Denizi görmek istiyoruz” başlığı altında, aralarında Deniz Yücel’in de bulunduğu Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerle ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Raif Badawi ödülü insan hakları ihlallerine dikkat çekmek ve halkın haber alma hakkını savunmak adına veriliyor. Ödüle ismini veren ve Suudi Arabistanlı bir blog yazarı ve redaktör olan Badawi, “dini değerlere hakaret” nedeniyle 10 yıllık hapis cezasını çekmek üzere beş yıldır Suudi Arabistan’da hapiste bulunuyor. Ödül bu yıl üçüncü kez verilecek.

11-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek ve alanında dünyanın en büyüklerinden biri olan Frankfurt Kitap Fuarı’na 106 ülkeden, çoğunluğunu yayınevlerinin oluşturduğu 7 binden fazla kurum katılıyor. 280 bin kişinin ziyaret edeceği tahmin edilen fuara Türkiye’den de 50’yi aşkın yayınevi katılacak. Fuarın bu yılki onur konuğu ise Fransa.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus