Türkiye’den ABD’ye “Zarrab nerede?” notası

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla ABD’de tutuklu bulunan Türkiye ve İran vatandaşı Reza Zarrab’ın can güvenliğinden endişe duyulduğu gerekçesiyle ABD’ye nota verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü ise kısa süre önce yaptığı açıklamada, Washington Büyükelçiliği’nce ABD’li makamlardan bilgi istendiğini bildirdi. Sözcü ayrıca resmen bir yanıt alınamadığını ve konunun takip edildiğini açıkladı.

2016 Mart ayında ABD’de tutuklanan Zarrab’ın ABD’de nerede bulunduğu konusunda belirsizlik var. Zarrab’ın Türkiyeli avukatı Şeyda Yıldırım, “bize de beş gündür bilgi vermiyorlar, haber alamıyoruz” açıklamasını yapmıştı. ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu’nun internet sitesindeki resmi kayıtlarda, Reza Zarrab 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden tahliye edilmiş görülüyor. New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı sözcülerinden ise “Zarrab hâlâ gözaltında” açıklaması gelmişti.

Reza Zarrab 27 Kasım 2017’de jurili duruşması başlayacak. Zarrab’ın avukatları Eylül ayının başından beri duruşmalara katılmıyorlar. Reza Zarrab’ın Amerikalı avukatları, 6 Eylül tarihinde açıklanan ve eski bakan Zafer Çağlayan’ı da sanık olarak gösteren son iddianameye de itirazda bulunmadılar.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus