Tayland’da bayram var: Mağarada mahsur kalan çocuklar da antrenörleri de sağ salim kurtarıldı

Tayland’da 23 Haziran’dan bu yana bir mağarada mahsur kalan tüm çocuklar ve antrenörleri kurtarıldı. Myanmar sınırına yakın dağlık bölgedeki Tham Luang mağarasının 3 kilometre kadar içinde, hava boşluğu işlevi gören küçük bir oyukta bulunan 12 kişilik “yaban Domuzları” adlı çocuk futbol takımı ile antrenörlerinden oluşan grubun son üyeleri de bugünkü operasyonla gün ışığına kavuştur. Yerli ve yabancı uzman dalgıçların katıldığı kurtarma operasyonu pazar günü başlamış, ilk iki gün dörder çocuk dışarı çıkarılmıştı. Mağaradan çıkarılan çocuklar hastaneye götürülerek sağlık taramasından geçiriliyorlar.

çocuklar

İçlerinden ciğerlerinde enfeksiyon saptandı ama bunun dışında genel olarak fiziksel ve ruhsal durumlarının iyi olduğu bildiriliyor. Mağaradan çıkarılan ilk dört çocuk aileleri ile de biraraya geldi. Ama tüm takım bir hafta boyunca hastanede gözetim altında kalacak. 11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran’da mağara gezisi yaparken, şiddetli yağışla mağara girişinin sularla kapanması nedeniyle içeride mahsur kalmış ve ancak 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuştu.

takım

Kurtarma operasyonunun hazırlıkları sırasında bir dalgıç hayatını kaybetmişti

40’ı Tayland deniz komandosu, 50’si yabancı 90 uzman dalgıçtan oluşma kurtarma ekibi, öncelikle mağarının içinde izlenecek güzergah boyunca kullanılacak bir halatı germişler, ayrıca su basmamış birkaç noktaya da oksijen tüplerini değiştirmek ve dinlenmek için kullanılabilecek minik üsler kurmuşlardı. Dalgıçlar pazar gününden itibaren de, daha önce hiç dalmamış, hatta yüzme dahi bilmeyen çocuklara sıra ile, bazen yürümek, bazen tırmanmak ve bazen de dalmak gereken zorlu yol boyunca eşlik etmeye başladılar. Yolculuğun en zorlu kısmı, güzargahın ortasında bulunan ve çok dar olduğu için ancak oksijen tüplerini çıkartarak dar bir geçitti. Kurtarma operasyonu için ön hazırlık yapanlardan Taylandlı deniz komandosu Saman Gunan, çocukların bulunduğu bölüme tedarik ulaştırdıktan sonra geri dönerken oksijeninin tükenmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar