Orson Welles’in yarım kalan eseri “The Other Side of the Wind” tamamına erdi, fragmanı yayınlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Netflix, usta yönetmen Orson Welles’in mali sorunlar nedeniyle tamamlayamadığı, ölmeden önceki son projesi The Other Side of The Wind’in (Rüzgarın Öteki Tarafı) fragmanını yayınladı.

Dünya premierini, dün açılışı yapılan  75. Venedik Film Festivali’nde yaptıktan sonra Kasım ayında Netflix’te gösterime girecek olan filmin oyuncuları arasında ünlü yönetmenler John Huston ve Peter Bogdanovich ile o dönemde Welles’in sevgilisi olan Oja Kodar yer alıyor.

John Huston, Orson Welles ve Peter Bogdanovich 1970’lerin başında The Other Side of the Wind’in çekimleri sırasında verdikleri bir molada

Orson Welles’in 1937 yazında tanıştığı Ernest Hemingway‘den esinlenerek yazdığı film, Avrupa’daki yarı-sürgün hayatından Hollywood’a dönen ve yıllardır üzerinde çalıştığı geri dönüş filmi “The Other Side of the Wind”i çekmeye çalışan bir yönetmeni konu alıyor.

Welles 1970 yılında başladığı çekimleri, mali sıkıntılar yüzünden 1976’ya kadar sarkıtmak zorunda kalmış, nihayetinde 1985’teki ölümüne kadar da tamamlama fırsatı bulamamıştı. O dönemde projenin yapım müdürü olan yapımcı Frank Marshall ve Filip Jan Rymsza, yıllar sonra çekilmiş sahneleri restore etmek ve filmi tamamlamak için bağış kampanyası başlattılar. Oscar ödüllü besteci Michel Legrand ve Oscar ödüllü editör Bob Murawski‘yi de ekiplerine katan ikili, Welles’in tuttuğu notlardan ve senaryo metninden yararlanarak filme son şeklini verdiler.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus