İstanbul’da “kaybolan” muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Konsolosluğunda alıkonulduğu sanılıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Son dönemde Suudi rejimini eleştiren makaleler yazmakta olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın dün İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğunu ziyareti ardından “kaybolması” ile ilgili olarak, Türk yetkililerden açıklama geldi. Reuters’a konuşan, ancak adlarının açıklanmasını istemeyen üst düzey Türk yetkililer Kaşıkçı’nın hâlâ binada olduğunu söyledi.

Dün akşam Arabi21 kanalına özel bir demeç veren Kaşıkçı’nın Türk vatandaşı olduğu belirtilen nişanlısı H. A., gazetecinin dün saat 13. 00 sıralarında evrak iletmek üzere konsolosluğa gittiğini ancak daha sonra kendisinden haber alamadığını duyurmuştu. H. A. nişanlısının konsolosluk binasına girerken kendisine “Bir şey olursa hemen (AKP Genel Başkan Danışmanı) Yasin Aktay ve Türk-Arap Medya Derneği’ne haber verirsin” dediğini de iletti.

Kudüs TV İran Temsilcisi ve Haber Müdürü Ramazan Bursa ise twitter paylaşımlarında Kaşıkçı’nın kaybolması olayıyla bizzat Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ilgilendiğini ve gazeteci Turan Kışlakçı’nın da, yakın arkadaşı olan Kaşıkçı için “Henüz Riyad’a götürülmediği, Suud’un İstanbul’daki Konsolosluğunda tutulduğuna dair bilgi edindiklerini” söylediğini yazdı.

 

Suudi Arabistan’ın eski istihbarat servisi başkanı Prens Türki El Faysal’a Washington Büyükelçiliği sırasında medya danışmanlığı da yapmış olan Kaşıkçı, ülkenin en tanınmış gazeteci-yazarlarından ve Washington Post’ta da köşesi bulunuyor. Kaşıkçı geçen yıl gazetecilere yönelik artan baskı ortamını gerekçe göstererek, pasaportuna el konulabileceği ya da hapse atılabileceği endişesi ile ülkesinden ayrılmıştı. Suudi gazeteci geçtiğimiz aylarda Veliaht Prens Salman’ın reform programına ve icraatına yönelik eleştirel makaleler kaleme almıştı. Washington Post da, dostları ve yakınlarının kayıp gazetecinin can güvenliğinden endişe ettiklerini yazdı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus