New York Times: Kaşıkçı olayının şüphelileri Veliaht Prens Salman’ın adamları

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

New York Times (NYT) gazetesi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili kimliği tespit edilenlerin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman ile yakın ilişkide olduğunu iddia etti.

Habere göre Türkiye’nin zanlılardan biri olduğunu saptadığı Mahir Abdülaziz Mutreb, Salman’ın sürekli yanında olanlardan biri. NYT’nin haberinde Mutreb’in  Salman’a yurtdışı seyahatlerinde sürekli eşlik ettiğine dair fotoğraflar da yer aldı. Türk yetkililerin Mutreb’i “Kaşıkçı’ya suikast düzenleyen Suudi ajanlar ekibinin bir üyesi” olarak nitelediği haberde, Mutreb’in 2007’de, Suudi Arabistan’ın Londra Büyükelçiliğine diplomatik bir görevle atandığı da kaydedildi.

Mutreb’in yurtdışı seyahatlerinde Bin Salman’a eşlik ederken çekilen fotoğrafları.

NYT’nin haberinde aynı zamanda, Mutreb dışındaki zanlıların üçünün de tanıklara ve kayıtlara göre Salman’ın güvenlik ekibinden olduğu belirtildi. Haberde bunların, Veliaht Prens Bin Salman ile seyahat eden güvenlik ekibinin bir parçası olan Abdulaziz Muhammed el Hawsawi , geçen yıl Prens Salman’ın Cidde’deki sarayını korurken gösterdiği cesaretten dolayı kraliyet muhafızlarında teğmen rütbesine yükseltilen Thaar Galib el Harbi ve kraliyet muhafızı Muhammed Saad el Zahrani olduğu kaydedildi.

Bir diğer zanlının da Suudi İçişleri Bakanlığı ve tıp çevrelerinde üst düzey pozisyonlardaki adli tıp doktoru Salih el Tubaygi olduğu belirtilen haberde, böyle bir kişinin üst düzey bir Suudi yetkilinin talimatı olmadan hareket etmesinin pek olası olmadığı vurgulandı.

NYT’deki haberde şu değerlendirmeye de yer verildi:

“Bu kişilerin belirtilen zamanlarda Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda bulunmaları, Kaşıkçı’nın Veliaht Prens’ten habersiz  düzenlenen bir operasyonda ya da sorgulama sonucunda planlama olmaksızın öldüğü iddiasını da ortadan kaldırır. Bu kişilerin Veliaht Prens Bin Salman ile bağlantıları, Beyaz Saray ve ABD Kongresi’nin emir dışı operasyon türü bir açıklamayı kabul etmesini de daha zor hale getirir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus