Kaşıkçı olayı “Çöldeki Davos”u çölleştirdi: ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin de katılmaktan vazgeçenlere eklendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 23-25 Ekim günleri arasında düzenlenecek olan ve “Çöldeki Davos” olarak da adlandırılan “Gelecek için Yatırım İnisiyatifi” başlıklı yatırım konferansına katılmama kararı alanlara her gün yenileri ekleniyor. ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox da Riyad’daki toplantılara katılmayacaklarını açıkladı.

Daha önce konferansa katılacaklarını açıklayan çok sayıda üst düzey isim, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda kaybedilmesi üzerine Suudi yönetimini protesto etmek amacıyla konferansa katılmaktan vazgeçmişti. Bugün bu kervana, ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin de eklendi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kaşıkçı olayını konuşmak üzere gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ve Türkiye ziyaretlerinden sonra kendisiyle istişarelerde bulunduğunu belirten Mnuchin, buradan çıkardığı sonuçlar neticesinde konferansa katılmama kararı aldığını açıkladı.

Önümüzdeki hafta düzenlencek konferans, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman için bir prestij projesi olarak görülüyordu. Toplantıya katılmayacağını deklare eden bazı önemli isimler şöyle:

-Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire

-İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox

-Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra

-HSBC CEO’su John Flint

-Credit Suisse CEO’su Tidjane Thiam

-MasterCard CEO’su Ajay Banga

-JP Morgan CEO’su Jamie Dimon

-Ford Başkanı Bill Ford

-Google Cloud CEO’su Diane Greene

-Uber CEO’su Dara Khosrowshahi

-Ünlü yatırımcı Richard Branson.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus