Kızıl Khmer liderleri soykırımdan suçlu bulundu

The Guardian’ın haberine göre, yaşayan en yüksek rütbeli Kızıl Khmer liderleri Khieu Samphan ve Nuon Chea, 1977-1979 yılları arasında gerçekleştirilen ve 1,7 milyon insanın hayatına mal olan soykırımdan suçlu bulundu.

Hâlihazırda, insanlığa karşı işledikleri suçlardan dolayı çarptırıldıkları ömür boyu hapis cezalarını çeken 92 yaşındaki Nuon Chea ve 87 yaşındaki Khieu Samphan cinayet, kitlesel imha, kölecilik ve tecavüz gibi suçlardan hüküm giydi. Mahkeme tarafından “Pol Pot’un sağ kolu” olarak anılan Nuon Chea Vietnamlılar, siyasi muhalifler ve Cham Müslümanlarına yönelik soykırımdan suçlu bulundu. Dönemin Devlet Başkanı Samphan ise Vietnamlılara karşı soykırım suçu işlemekten suçlu bulunurken, Cham Müslümanları konusunda aklandı.

Hâkim Nil Nonn tarafından okunan iddianamede şu ifadeler yer aldı: “Mahkeme kurulu esirlerin kelepçeli ve gözleri kapalı bir şekilde sorgu odalarına götürüldüğünü ve sorgu sırasında ayaklarının bağlandığı bulgularına ulaşmıştır. Sorgulamalar sırasında ‘sopa, kablo, kamçı, elektroşok makineleri, boğma ve tırnak sökme’ gibi alet ve yöntemlerin kullanıldığı tespit edilmiştir.”

İddianame okunduğu sırada 92 yaşındaki Chea, sağlık durumunu gerekçe göstererek nedeniyle duruşmadan ayrılmak istedi. Kızıl Khmer rejimi sırasında ikili, tarımsal kolektivizasyon ve toplumsal mühendislik konularından sorumluydu. Uyguladıkları politikalar kıtlığa ve yüz binlerce insanın çalışma kamplarına gitmesine neden olan Samphan ve Chea, soykırım suçlamalarını reddetti.

 

Khieu Samphan (solda) ve Nuon Chea. 2013. Fotoğraf: Mark Peters, AP.

“Nuremberg mahkemeleri kadar önemli”

BM Genel Sekreteri’nin Kızıl Khmer davasındaki özel uzmanı olarak görev yapan, ABD’nin eski Savaş Suçları Büyükelçisi olan David Scheffer, kararın Kamboçya için, 2. Dünya Savaşı sonrasında Nazilerin yargılandığı Nuremberg mahkemeleri kadar önemli olduğunu söyledi.

Kızıl Khmer rejimi 1979’da Kamboçyalı muhalifler ve Vietnam ordusu tarafından devrilene kadar, Kamboçya nüfusunun dörtte biri hayatını kaybetmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar