Fransa diken üstünde: Sarı Yelekliler’in cumartesi günkü eylemine karşı olağanüstü güvenlik önlemleri alındı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
Fransa’da Sarı Yelekliler’in 17 Kasım’dan bu yana sürdürdüğü eylemlerin dördüncü büyük dalgası bu cumartesi günü gerçekleştirilecek. Yetkililer olağanüstü güvenlik önlemleriyle olası şiddet olaylarının önüne geçmeyi umarken, Fransız basınında geçen hafta ülke genelinde yapılan kitlesel eylemler kastedilerek “Yeni bir kara cumartesi mi?” yorumları yapılıyor. 
Fransız basınında yer alan yorumlara bakılırsa yetkililerin önündeki en büyük sorun, göstericilerin dağınık, düzensiz ve yayılma eğiliminde olması. Geçen salı günü polis sendikasıyla görüşen İçişleri Bakanı Christophe Castaner, bu kez güvenlik güçlerinin geçen hafta sonuna göre daha iyi konuşlanacağını ve hareket serbestisinin daha fazla olacağını açıkladı. Castaner “Sağduyulu Sarı Yeleklileri mantıklı olmaya, şiddet eylemlerini desteklememeye, kendilerini aşırılıkçılardan ayırmaya ve Paris’te toplanmaya çağırıyorum” diye konuştu.
Sosyal medyada özellikle polisleri hedef alan yorumlar dikkati çekerken, Facebook’ta şehrin farklı merkezlerinde toplanma önerisi yapan birçok grup açıldı. İlgilendiğini ya da katıldığını belirten insanların sayısına bakılırsa, 1789 Fransız İhtilali dolayısıyla sembolik anlamı olan Bastille, bu merkezler arasında öne çıkıyor.
Paris Müzeleri’nden yapılan açıklamada, cumartesi günü müzelerin çoğunun kapalı olacağı belirtirken, şehrin iki büyük operası Opera Bastille ve Palais Garnier de, hafta sonu programının iptal olduğunu duyurdu. Öte yandan bugün ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan toplam 6 maç, güvenlik güçlerinin şehir merkezlerinde toplanacak olması dolayısıyla iptal edildi. Şehrin pek çok bölgesinde restoran ve mağazalar da kapalı olacak. Nitekim Paris 8. Bölge Belediye Başkanı Jeanne d’Hauteserre, 8. bölgenin tamamen kapalı olacağını duyurdu: “İsteyenler dolaşmaya çıkabilir ancak butik ve dükkanlar kapalı olacak.” Paris 1. Bölge’sinin Belediye Başkan Yardımcısı Emmanuel Grégoire’a göre ise endişe devam ediyor zira kriz çözülmüş değil.
Başbakan Edouard Philippe geçen salı akaryakıt zamlarının geri çekildiğini duyurmuş ve önümüzdeki altı ay boyunca zammın söz konusu olmadığını söylemişti. Ardından da Elyssee sarayından 2019 yılı boyunca akaryakıt zammının söz konusu olmadığı duyurulmuştu. Ancak bu sözler, Sarı Yeleklileri cumartesi günü yapacakları eylem kararından döndürmedi.
Başlangıçta Fransa’nın en büyük sendikası CGT’nin mesafeli durduğu eylemin destekçileri arasında polis sendikaları da var. Son olarak, Vigi adlı polis sendikasının genel sekreteri “Sarı Yelekliler’in talepleri hepimizi ilgilendiriyor” diyerek süresiz greve desteğini açıkladı.
Fransız kanalı LCI’nın hazırlattığı ankete göre, Fransızların harekete desteği hâlâ yüzde 68 civarında seyrediyor.
Fransız TF1’e konuşan Fransa Başbakanı Edouard Philippe, cumartesi günü için “olağanüstü önlemler” alındığını, geçen haftakine ek olarak 65 binden fazla polis ve emniyet gücünün, ek olarak da 12 sembolik zırhlı aracın eylemlerde kullanılacağını söyledi. Buna göre 8 bini Paris’te olmak üzere toplam 89 bin kişilik emniyet gücü, bir taraftan Zafer Anıtı gibi önemli yapıları korurken bir yandan da göstericilere anında müdahale etmek üzere meydanlarda hazır bekletilecek. Zırhlı araçlar Fransa’da olağanüstü durumlar dışında kullanılmıyor.
Öte yandan eğitim reformlarını protesto eden liseliler de, dersleri engelleyerek Sarı Yeleklilere destek veriyor. 280 eğitim merkezinin 45’inde eğitime ara verilirken, Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’ın France Info’ya aktardığına göre eylemler 4000 liseden 200’ünü etkiledi. “Daha önce görülmemiş türde bir şiddetten” endişeli olduğunu söyleyen Blanquer, eğitimle ilgili reformlarla Sarı Yeleklilerin davasının ilgisiz olduğunu savunarak, çöp kutularını ateşe verirken yaralanan 3 liseliyi hatırlattı ve”kendini tehlikeye atan” gençleri “sorumlu davranmaya” çağırdı.
Fransız basınına bakılırsa, öğrenci eylemleri Toulouse ve Marsilya şehirlerinde yoğunlaşıyor. Geçen çarşamba Toulouse’dan gelen haberlere göre çıkan olaylarda 8’i polis olmak üzere 11 kişi yaralandı. AFP’nin İçişleri Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, 700 lise öğrencisine soruşturma açıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus