Her yıl binlerce insanın idam edildiği Çin, konunun üzerini “devlet sırrı” ile örtüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Uluslararası Af Örgütü her yıl dünya genelindeki idam cezaları hakkında kapsamlı bir rapor yayınlıyor. İdam cezasıyla mücadele eden gruptan araştırmacılar, çeşitli ülkelerde kaç kişinin idam edildiğini belgelemek için mahkeme kayıtlarını ve haberleri gözden geçiriyor.

Ancak bu kolay bir iş değil. Pek çok ülkenin idamlara dair kayıtları şeffaf değil. Bazı ülkelerde veri eksikliğinden ötürü tahminde dahi bulunulamıyor.

Çin bu ülkelerden biri. Af Örgütü son raporunda Çin devletinin idam konusunu bir devlet sırrı olarak değerlendirdiğini belirtiyor. Ayrıca 2017’de “Çin’de binlerce idamın gerçekleştirilmiş olabileceği” de söylenenler arasında.

Çin’deki idam cezalarının etrafındaki sır perdesi, dün Çin’de Kanadalı bir uyuşturucu kaçakçısının idam cezasına çarptırılmasıyla gündeme geldi. 36 yaşındaki Robert Lloyd Schellenberg’e verilen 15 yıl hapis cezası, sonradan idam cezasına çevrildi.

Schellenberg’in cezası, Kanada ve Çin arasındaki diplomatik gerilimden sonra geldi. 1 Aralık’ta Huawei’nin CFO’sunun ABD’nin isteği üzerine Kanada’da tutuklanmasından sonra Pekin, birkaç Kanada vatandaşını tutuklayarak misilleme yaptı.

Çin, uyuşturucu suçlarına idam cezası veren sayılı ülkelerden

Af Örgütü raporunda Çin; İran, Suudi Arabistan ve Singapur ile birlikte uyuşturucu ile ilgili suçlara idam cezası veren sayılı ülkeler arasında yer alıyor.

İnsan hakları aktivistleri, Çin’in idamların üstünü karartma tarihinin on yıllar öncesine dayandığını belirtiyor. Pekin hükümetini istatistikleri kötüye kullanmakla suçlayan Af Örgütü, 2009 yılında idam sayılarını tahmin etmeyi bıraktı.

Çin’deki idam cezalarını takip eden ABD merkezli kuruluş Dui Hua Vakfı, 2016 yılında 2 bin kişinin idam edildiği tahmininde bulundu. Bu çok yüksek bir rakam olsa da, grubun 12 bin kişinin idam edildiğini tahmin ettiği 2002’den bu yana önemli bir düşüş. Vakıf, düşük sayıların Çin Yüksek Mahkemesinin tüm idam cezalarını gözden geçirmesine izin veren 2007 tarihli değişikliğin sonucu olabileceğini söyledi.

Kaynak: The Washington Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus