Kendi için küçük insanlık için büyük bir adım: Ay’da ilk bitki

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The Guardian’ın haberine göre, Çin’in geçtiğimiz ay Ay’ın uzak tarafına gönderdiği uzay aracı Chang’e 4’da bir pamuk tohumu filizlendi ve yeşillenmeye başladı. Böylece Ay yüzeyinde bulunan Chang’e 4, Ay’da büyüyen ilk bitkiyi barındırarak tarihe geçti.

Chang’e 4 bu ayın başında Ay’ın uzak yüzeyine inmişti. Çin’deki Chongqing Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan fotoğraflarda kafesimsi bir yapı içinde yer alan bir bitkinin yeşerdiği görülüyor.

Deneyi tasarlayan Xie Gengxin, “İnsanlık tarihinde ilk kez Ay yüzeyinde biyolojik bir deney yapıldığını” belirtti. Dünya’nın yörüngesinde yer alan Uluslararası Uzay İstasyonu bugüne kadar çeşitli biyolojik deneylere tanık olmuştu. Ancak Ay yüzeyindeki bu biyolojik deney uzay araştırmalarında bir ilk. Bu tür deneyler uzayda yolculuk etmek ve Mars’ta koloniler kurmak isteyen insanlık için büyük önem taşıyor.

Uzayda bitki yetiştirmenin anlamı ise uzun yolculuklar gerçekleştirecek olan astronotların Dünya’ya dönmek zorunda kalmayacak olması. Chang’e 4 uzay aracı Çinli,İsveçli ve Alman bilim insanları tarafından bilimsel ekipmanlarla donatıldı. Bu ekipmanlarla Ay yüzeyinde deneyler gerçekleştirecek olan araç kozmik radyasyon, Ay’ın çevresi ve yüzeyi hakkında bilgi toplayacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus